Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Mauricius nechá zakotvit výletní loď, cholera se u cestujících nepotvrdila

Svět

  7:13aktualizováno  18:16
Kvůli podezření, že u části pasažérů propukla cholera, nechtěly úřady na Mauriciu nechat zakotvit výletní loď Norwegian Dawn s více než třemi tisícovkami lidmi na palubě. Už předtím ji odmítl také ostrov Réunion. Výsledky zdravotních testů prokázaly, že 15 cestujících, kteří trpěli žaludečními problémy, choleru nemá. Mauricius tak povolil lodi zakotvit.

Bhooshun Ori, generální ředitel zdravotnických služeb na ministerstvu zdravotnictví, novinářům řekl, že vzorky 15 cestujících byly analyzovány v místní laboratoři a neobsahovaly choleru.

Mauricijské úřady pro cestovní ruch a přístavní správa pracují na tom, jak vylodit cestující a nalodit na výletní loď nové pasažéry. Osoby, které se vylodí, budou prohlédnuty hygieniky a v případě potřeby jim bude poskytnuta lékařská pomoc.

Úřady malého ostrovního státu u východoafrického pobřeží, omývaného Indickým oceánem, zabránily o víkendu lodi Norwegian Dawn zakotvit v přístavu kvůli „zdravotnímu riziku“.

Uvedly, že nejméně 14 cestujících a jeden člen posádky trpí průjmy a zvracením, které jsou typickými příznaky cholery. Tito lidé byli izolováni na pokojích a čekali na výsledky testů.

Spolu s nimi musela na moři trpělivost projevit zhruba 1 000 členů posádky a 2 200 pasažérů, z nichž se v neděli velká část měla vydat domů. Na palubě lodi je na Mauriciu mělo vystřídat přes 2 200 nových cestujících.

Americká firma Norwegian Cruise Line, která loď provozuje, uvedla, že se u malého počtu pasažérů během dvanáctidenní plavby z Jižní Afriky objevily mírné symptomy žaludečních obtíží. Na palubě se zpřísnila hygienická opatření.

Země v jižní Africe se už několik měsíců potýkají s jednou z nejhorších epidemií cholery za poslední roky. Do poloviny ledna odtud bylo hlášeno přibližně 200 tisíc případů onemocnění a více než tři tisíce úmrtí.

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč