Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Nezlomíte mě, raději zemřu hlady, vzkázala Rusku vězněná ukrajinská letkyně

Svět

  6:30
Vyhublé tělo, propadlé tváře. Tak vypadá po měsíci protestní hladovky Naďa Savčenková, ukrajinská letkyně, kterou Moskva viní ze smrti dvou ruských novinářů na Donbasu. Stav Savčenkové, již ruské úřady vězní už sedm měsíců, se rychle zhoršuje, uvedl její právník. Savčenková je přesto odhodlána vytrvat. ¨“Nezlomí mě,“ ujišťuje v otevřeném dopise, zveřejněném minulý týden jejími obhájci.

Nadija Savčenková při výslechu u moskevského soudu. foto: YoutubeReprofoto

„Zhoršuje se to. Každým dnem je vyhublejší, má propadlé tváře,“ popsal stanici Svobodná Evropa současný stav své klientky advokát Mark Fejgin. Fejgin novináře nicméně ubezpečil, že Savčenková je odhodlána vytrvat. „Diskutujeme o tom spolu dennodenně, ale Naďa věří, že kdyby hladovku ukončila, projevila by tím slabost,“ řekl advokát, známý mimo jiné jako obhájce odsouzených členek skupiny Pussy Riot.

Nenechám se zlomit

VÍCE O PŘÍPADU ZDE:

Savčenková přestala přijímat potravu v polovině prosince; od té doby pije pouze čaj a vodu. Prostřednictvím protestní hladovky se dožaduje svého propuštění z ruské vazební věznice, kde je, jak tvrdí, držena neprávem. Ruská justice letkyni viní z podílu na vraždě dvou ruských reportérů, Igora Korněljuka a Antona Vološina, kteří loni v červnu zahynuli na frontě v Luhanské oblasti. Podle ruské prokuratury to byla právě Savčenková, kdo ukrajinské armádě pozici obou reportérů udal. Moskva navíc prohlašuje, že mladá pilotka se na ruské teritorium dostala jako uprchlice.

Takovou verzi událostí však Savčenková rezolutně odmítá. Letkyně, která zmizela v půlce června, aby se 8. července „zázračně“ vynořila v Rusku, trvá na tom, že byla unesena proruskými vzbouřenci, kteří ji posléze vydali do rukou orgánů Ruské federace. Odhodlání čtyřiatřicetileté ženy, která na Ukrajině proslula jako symbol vzdoru proti Kremlu, nezdolalo ani sedmiměsíční vězení, ani internace na moskevské psychiatrii, kde tamní lékaři prověřovali její příčetnost. V otevřeném dopise s datem 12. ledna, který zveřejnila prostřednictvím svého obhájce, napsala, že raději zemře hlady, než aby se svými vězniteli nechala zlomit. (Překlad dopisu v plném znění uvádíme na konci článku, pozn. red.)

Důkazy a alibi

Naděje Savčenkové, profesionální vojačky, mj. účastnice mírové mise ukrajinského kontingentu v Iráku a v současnosti příslušnice dobrovolnického praporu Ajdar, spočívá v záznamu hovorů z jejího telefonu i lokalizace jí samotné s pomocí telefonního přístroje. Rozhlasová stanice Echo Moskvy dokonce zveřejnila údaje a mapy, ze kterých vyplývá, že letkyně byla 18. června 2014 v 10 hodin 44 minut už v rukou rebelů, kteří ji vezli Luhanskem s pouty na rukou. Proč je to datum a čas tak důležité?

Protože to znamená, že mohla jen těžko někoho zaměřovat a udat jeho polohu svým kolegům. V 10 hodin 44 minut byl novinář Korněljuk prokazatelně ještě naživu. Zahynul až kolem poledne. To už byla Savčenková připoutána k chladné baterii ústředního topení ve štábu rebelů. Otázkou je, jak dalece bude k podobným důkazům přihlížet ruský soud. Pro jistotu ruské tajné služby FSB přišly se „záložním“ obviněním – Savčenková narušila hranici.

Sama Naděžda trvá na svém – v osudný den u obce Metalist pomáhala odtáhnout z bitevního pole zraněné ukrajinské vojáky. V tu chvíli padla do rukou proslulé jednotky Zarja, vedené současným vládcem tzv. Luhanské lidové republiky Igorem Plotnickým. Ten ji nechal odvézt do Ruska, kam se rozhodně nehrnula. Plotnickij vloni v prosinci potvrdil v rozhovoru pro LN, že Savčenkovou jeho lidé zajali. Odmítl ale, že by ji převáželi do Ruska. „Utekla tam sama v přestrojení za uprchlici,“ tvrdil v Luhansku LN.

Strach o život

Nesmiřitelný postoj prominentní vězeňkyně, na jejíž kauzu se upírá nejen soustředěný pohled Moskvy a Kyjeva, ale i celého západního společenství, přidělává odpovědným činitelům vrásky. V obavách o její život už Savčenkové dvakrát zavedli intravenózní výživu, řekl Fejgin. „Kontrolují ji každý den. Stráže ji pečlivě pozorují, protože může kdykoli omdlít, upadnout a udeřit se do hlavy,“ dodal.

PSALI JSME:

Hlasy, které Savčenkovou vyzývají, aby opět začala jíst, znějí také na Ukrajině. O ukončení hladovky prosí vězněnou letkyni jak její rodina, tak osobnosti veřejného života, například metropolita ukrajinské církve Onufrij či předsedkyně strany Vlast (a poměrně donedávna rovněž exponovaná vězenkyně) Julija Tymošenková. Zatím marně.

O zdraví své klientky se strachuje i Fejgin. Upozorňuje, že vyšetřování Savčenkové se vleče už přes šest měsíců a v souladu s ruskou legislativou může trvat až dva roky, než o případu začne rozhodovat soud. Za tu dobu se podle něj může stát leccos. „Ze zkušenosti musím říct, že si nemyslím, že by to byla účinná metoda,“ myslí si o hladovění Savčenkové. „Ano, poutá tím na svou kauzu velkou pozornost, ale to prokuraturu neovlivní. Ruské úřady jsou vůči takovým věcem hluché. Když zemře, tak zemře.“

Cynismus se však Moskvě nemusí vyplatit, soudí advokát. „Tohle není jen tak nějaký obyčejný politický případ. Tohle je o válce, o smrti lidí. Jestli se ji ruské úřady pokusí odsoudit navzdory důkazům, které svědčí o její nevině, nečeká Rusko žádný klidný proces. S vážnými důsledky této kauzy se Kreml potýká už dnes,“ konstatoval Fejgin.   

Otevřený dopis Nadi Savčenkové

 Všem, kdo se strachují o můj osud.

Srdečně děkuji za vaši podporu. Věřte mi, cítím ji i navzdory tomu, že mne Vyšetřovací výbor Ruské federace připravil o mé právo na korespondenci. Už dva měsíce jsem nedostala žádný dopis, takže vám nemůžu odpovědět. Proto vám děkuji teď, vám všem, kteří jste mi napsali nebo si na mě aspoň vzpomněli milým slovem. Dodává mi to sílu.

Teď k hladovce. Vím, že mnoho různých lidí z Ukrajiny i z celého světa se snaží, aby dosáhli mého propuštění, a jsem jim velmi vděčná.

Nikdy jsem s takovou podporou nepočítala, protože jak na Ukrajině, tak ve světě je teď tolik problémů vedle toho mého... Dobře vím, že o mě máte obavy, a stydím se, že já sama nemůžu z vězení udělat téměř nic. Proto jsem se rozhodla, že budu bojovat jedinou možnou cestou, která se mi nabízí – hladovkou.

Ale nechci, abyste se o mě báli příliš. Díky Bohu, a také díky mé genetické výbavě a mým rodičům, mám zdraví jako astronaut a vytrvám. A role, již v mém osudu hrajete, mi v tom pomůže. Každý člověk, který na mě pomyslí v dobrém, i kdyby to mělo být jen jednou za den, mi dodá víru a sílu, zatímco každý, kdo o mně smýšlí ve zlém, posílí mé odhodlání a vztek!

Julija Tymošenková mi napsala dopis, ve kterém mě žádá, abych hladovku ukončila a uchovala si sílu, protože 'nepřítel nás chce slabé'. Jsou to velmi moudrá slova. Děkuji, Julije Volodymyrovno.

Ale chci vás ujistit, že jsem nikdy nebyla slabá a nikdy ani nebudu! Mého ducha nezlomí a do bitvy s vězeňskými strážemi se pouštět nebudu! Hlavní je vydržet v nitru, má fyzická síla se zotaví. A pokud si Bůh přeje něco jiného, tak ať... smrt jednoho bojovníka je velmi vážná ztráta, ale v žádném případě to není prohraná válka! Ukrajina zvítězí!

Člověk, který se narodil jako svobodný, a nikoli jako otrok v zajetí, nemůže žít ve vězení. Tím spíš, je-li nevinný.

Prostřednictvím svého protestu – své hladovky – chci apelovat na zdravý rozum ruských úřadů a svědomí Vyšetřovacího výboru Ruské federace. Existují nezvratné důkazy o tom, že jsem nevinná a nejsem zapletena do zločinů, ze kterých mě obviňují. Co dalšího ještě potřebují?

Rozhodnutí hladovět jsem učinila sama a nikdo mne k tomu nenutil. 'Dokud se nevrátím na Ukrajinu, nebo do posledního dne mého života v Rusku!' slíbila jsem. A neporuším to. Kdybych to udělala, jakou hodnotu by pak moje slova měla?!

Překonám to! Děkuji, že ve mne věříte!

Naďa Savčenková

12. ledna 2015“

Autoři: ,

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...