Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neznámý útočník pobodal v Paříži hlídkujícího vojáka

Svět

  20:20aktualizováno  22:04
PAŘÍŽ - Francouzského vojáka na hlídce v pařížské podnikatelské a obchodní čtvrti La Défense dnes zranil neznámý útočník dvěma bodnými ranami nožem do krku. Útočník z místa činu utekl a policie po něm pátrá. Jak uvedl na tiskové konferenci v Addis Abebě francouzský prezident François Hollande, zatím nelze potvrdit souvislost mezi dnešním napadením vojáka ve Francii a středečním útokem v Británii, zkoumají se ale všechny možnosti.

Policisté uzavřeli místo v pařížské čtvrti La Defense, kde neznámý útočník bodl francouzského vojáka do krku. foto: APČTK

Francouzský list Le Parisien s odvoláním na policii uvedl, že podezřelý útočník byl zhruba 30letý vousatý muž severoafrického původu. Pod bundou měl oblečení arabského stylu. Policejní prefekt Pierre-André Peyvel odmítl potvrdit tento popis, ale ani ho nepopřel. Oznámil pouze, že další detaily o identitě útočníka budou brzy zveřejněny. Při pátrání by měly pomoci bezpečnostní kamery z oblasti, které incident zachytily.

ČTĚTE TAKÉ:

Francouzské ministerstvo vnitra v prohlášení oznámilo, že 23letý voják není v ohrožení života. "Zranění se zdá být vážné, ale neohrožuje život," řekl Peyvel zpravodajské televizi iTele. Dodal, že voják ztratil velké množství krve a byl převezen do blízké vojenské nemocnice.

Hollande, který je na summitu Africké unie v Addis Abebě, rovněž varoval před ukvapenými závěry o útoku. "Stále neznámé přesné okolnosti útoku ani totožnost útočníka, ale prošetřujeme všechny možnosti," řekl prezident novinářům.

Francie zavedla hlídkování vojáků v ulicích v rámci svého plánu ochrany před terorismem Vigipirate. Voják byl podle informací agentur na hlídce spolu s policisty. Ti šli ve chvíli útoku před napadeným a než stačili zareagovat, útočník se ztratil v davu. Útok se odehrál kolem 18:00 SELČ.

Ve středu byl napaden britský voják na jihu Londýna. Útočící Britové nigerijského původu za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně nejprve srazili pětadvacetiletého vojáka autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Z místa činu neutekli a kolemjdoucím vysvětlovali, že jednali ve jménu islámu a ve snaze pomstít muslimy, které britští vojáci zabíjejí v zahraničí. Incident vyvolal obavy z možných útoků napodobitelů. Francie je vysokém stupni pohotovosti kvůli obavám z útoků islamistů.

Důvodem jsou vojenské intervence Francie v Mali, za které si země vysloužila výhrůžky od různých islamistických skupin, především od teroristické organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...