Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nigérie vydá Libérii bývalého prezidenta

Svět

  15:31
LAGOS - Nigérie vydá Libérii jejího bývalého prezidenta Charlese Taylora, který zde žije v exilu a je obviněn z válečných zločinů. Potvrdila to vláda prezidenta Oluseguna Obasanja. Taylorův odchod do Nigérie v roce 2003 byl součástí mírové dohody, která ukončila občanskou válku v Libérii.

Exprezident Libérie Charles Taylor žije od roku 2003 v exilu v Nigérii. foto: ISSOUF SANOGOAFP

Nigerijský prezident "dnes informoval prezidentku Ellen Johnson-Sirleafovou, že vláda Libérie má volné ruce k převzetí bývalého prezidenta Charlese Taylora do své vazby.

Nigérie dosud odolávala neustálému tlaku, aby Taylora předala zvláštnímu soudu pro válečné zločiny v Sieře Leone. Sierraleonský soud Taylora viní z válečných zločinů a chce ho sám soudit za jeho zásadní podíl na podněcování brutální občanské války v této zemi.

Nigerijská vláda trvala na tom, že Charles Taylor může být předán jedině na žádost demokraticky zvolené vlády v Libérii, a to v době, kdy to taková vláda uzná za vhodné, uvádí se dále v komuniké. "Žádost prezidentky Ellen Johnson-Sirleafové v jejím dopise z 5. března představuje její rozhodnutí, že ten vhodný čas nastal."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!