Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nikaraguu povede přítel Sovětského svazu

Svět

  10:56
MANAGUA - Velký návrat zažívá v těchto dnech někdejší prezident Nikaraguy a spojenec Sovětského svazu. Voliči rozhodli, že se Daniel Ortega po 16 letech vrací do čela této středoamerické země.

Ortegovi příznivci s portrétem svého oblíbence. foto: CRISTOBAL HERRERAAFP

Ortegovi se podařilo v nedělních volbách zvítězit s dostatečným náskokem, aby nemusel o prezidentské křeslo usilovat ve druhém kole. Oznámila to nejvyšší volební rada (CSE). Podle agenturních zpráv kandidát pravicové Nikaragujské liberální aliance Eduardo Montealegre už vítězství svého soka uznal.

Z dosavadních téměř 92 procent sečtených hlasů kandidát Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) obdržel přes 38 procent, zatímco Montealegre má sotva 29 procent. Ortega potřeboval získat buď přes 40 procent, nebo přes 35 procent a nejméně pět procentních bodů náskok před druhým uchazečem v pořadí.

V případě druhého kola se dávaly větší šance Montealegremu. Levicovému Ortegovi napomohla k vítězství nejednotnost pravice a také jeho smířlivý a mírumilovný postoj v předvolebním boji.

Na třetím místě je zatím další představitel pravice José Rizo s 26,2 procenta a za ním sandinovský disident Edmundo Jarquín, pro něhož se vyslovilo necelých sedm procent voličů.
Autor: