Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nizozemec u soudu neuspěl v otázce úředního omlazení, chtěl si změnit věk o 20 let

Svět

  14:46
Haag - Soud v Nizozemsku v pondělí zamítl žádost devětašedesátiletého občana o oficiální umazání dvaceti let věku. Svou žádost o úřední omlazení zdůvodnil tvrzením, že ho datum jeho narození diskriminuje při hledání práce i navázání vztahu. Emile Ratelband v listopadu zažaloval úřady za to, že odmítly upravit datum jeho narození v dokladech.

Emilu Ratelbandovi je 69 let, rád by ale, aby mu úředně bylo znovu necelých padesát. foto: ČTK/AP

Nizozemec si chce nechat změnit rok narození, úřední stáří ho prý znevýhodňuje

Soud v Arnhemu v pondělí ale záležitost ukončil s tím, že se „pan Ratelband může zcela svobodně cítit o dvacet let mladší, než je jeho skutečný věk, a podle toho se chovat“. „Změna data narození by ale znamenala, že z registrů zmizí informace o narození, úmrtích, svatbách a registrovaném partnerství z minulých dvaceti let. To by mělo nežádoucí právní a společenské následky,“ stojí v soudním rozhodnutí.

Ratelband svou situaci srovnával s jinými možnostmi právně změnit totožnost, například u transgenderových lidí. Tak jako oni se necítí být příslušníky svého fyzického pohlaví, tak on se necítí na svých „úředních“ 69 let. Nizozemsko a další země povolují změnu pohlaví a Ratelband poukazoval na to, že se povoluje i oficiální změna jména.

Soud ale došel k závěru, že kdyby Ratelbandově žádosti vyhověl, přestalo by mít smysl uplatňování práv a povinností založených na věku - například práva volit nebo povinnost chodit do školy. V soudním výroku také stojí, že soud uznává, že se stále více lidí vyššího věku cítí v lepší kondici, to ale není argument pro změnu data narození v dokladech. Navíc prý Ratelband soud nepřesvědčil o tom, že mu diskriminace, o níž hovoří, přivodila újmu.

Ratelband neuspěl ani s argumentem, že by z úpravy jeho data narození získala i vláda, protože by se vzdal nároku na penzi do doby, než znovu dosáhne důchodového věku.

Autor:
Témata: Nizozemsko, Arnhem

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!