Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nizozemský drogový baron dostal doživotí. Tvář skrývali soudci i experti

Svět

  21:05
V Nizozemsku skončil jeden z největších trestních procesů v dějinách země. Hlavní obžalovaný Ridouan Taghi byl odsouzen na doživotí za objednání série vražd. Taghi je považován za vůdce jednoho z největších nizozemských drogových kartelů. Proces provázely jedny z nejpřísnějších opatření vůbec. Všichni, včetně forenzního týmu a soudců, byli v anonymitě.

Šestačtyřicetiletý kriminální boss předsedal zločinnému uskupení přezdívanému „Mocro mafie“ neboli marocké mafie. Kromě Maročanů v ní ale působili i Chilané, Nizozemci či Poláci. Tyto mezinárodní konexe umožnily Taghimu vybudovat kokainové impérium.

Soud provázela tvrdá bezpečnostní opatření. Soudci, kteří četli rozsudek, zůstali v anonymitě, zatímco ulice kolem přísně střežené budovy soudu v Amsterdamu přezdívané „Bunker“ byly uzavřeny. I policisté nosili masky k zakrytí tváře.

V procesu, který včetně přípravné fáze trval přibližně šest let, byli Taghi a dalších 16 mužů obviněni ze šesti vražd, čtyř pokusů o vraždu a přípravy několika dalších útoků. Prokurátoři označili údajnou sérii vražd za „dobře promazaný stroj na zabíjení“, uvádí stanice CBS News.

Nebývalé vraždy

Taghi dostal doživotí za to, že byl vůdcem organizace, která si vraždy objednala, zatímco dva další lidé byli rovněž odsouzeni k životu za mřížemi za svou roli při vraždách. Během soudního procesu a jeho přípravné fáze bylo zabito několik lidí spojených s případem. Zločiny byly spáchány v letech 2015 až 2017 a jejich terčem byli především ti, které gang podezříval, že se stali policejními informátory.

V roce 2017 jeden z Taghiho poskoků nešťastnou náhodou zabil svého přítele z dětství. Nebyl schopen se vypořádat s vinou a vydal se policii. Jeho identita ale vyšla najevo. Následovala vražda jeho bratra. Zastřelil jej zabiják, který se vydával za zájemce o práci.

Taghiho gang je podezřelý i v případu vraždy investigativního novináře Petera de Vriese, který byl v roce 2021 postřelen na ulici v Amsterdamu poté, co odešel z televizního studia. O devět dní později ve věku 64 let na následky těžkých zranění zemřel. De Vries byl poradcem korunního svědka, který proti gangu vypovídá. Zavražděn byl i advokát. Soud v Amsterdamu v roce 2022 odročil na neurčito vynesení rozsudku nad dvojicí obžalovaných z vraždy žurnalisty kvůli novému svědkovi.

Podle historika a autora knihy Národ pašeráků drog Stephena Snelderse jsou s vlnami vražd spojeny i jiné zločinecké skupiny, například čínské gangy. Většinou se ale zaměřovaly na další zločince. „Taghiho skupina je spojena s likvidací novináře a právníka, což nemá obdoby.“

„Nemá žádné zásady. Střílet na rodinné příslušníky, na nezúčastněné civilisty – to už je příliš,“ řekl stanici Al-Džazíra nejmenovaný jedinec blízký amsterdamskému podsvětí. Podle něj se nic moc nezmění a bosse nahradí někdo jiný.

Taghi byl v roce 2019 zatčen v Dubaji a od té doby je v přísně střeženém nizozemském vězení. Navzdory tomu podle státního zastupitelství nadále řídil svůj gang zevnitř tím, že předával zprávy svým komplicům zvenčí.

Někdejší Taghiho advokátka Inez Weskiová byla v dubnu 2023 zatčena pro podezření, že pomáhala svému klientovi komunikovat s vnějším světem. Následně jmenovaní noví právníci odstoupili s tím, že neměli dostatek času na přípravu.

Taghi se poté rozhodl vést svou obhajobu sám. Obvinění vždy popíral a tvrdil, že peníze vynaložené na tento „falešný proces“ měly být místo toho investovány do vzdělávání, policie a zdravotnictví, uvedl list Het Parool.

Díky svým přístavům je Nizozemsko oblíbeným místem drogových kartelů. Problém se týká i sousední Belgie. „Hlava drogové mafie je v Amsterdamu, ale ruce a nohy má v Antverpách,“ prohlásil antverpský primátor Bart De Wever. Za belgickými hranicemi se totiž tuny kokainu roztřídí a vyšlou do Evropy.

Autoři: ,