Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dárce spermatu žalují, že zplodil stovky dětí. Zastavte ho, žádají soud

Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Nizozemec Jacob Meijer byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu. Nyní čelí žalobě, že se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Svým neuváženým chováním podle žalujících rodin podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.
  21:11

Hudebník z Haagu Meijer nyní žije v Africe. V posledních letech postupně daroval sperma třinácti klinikám pro léčbu neplodnosti, přičemž jedenáct klinik sídlí v Nizozemsku. Sperma nabízel i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám však ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi pět set biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než dvanácti matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš pětadvacet potomků. Meijer tuto kvótu dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy. Na soud se obrátily rodiny, kterým jednačtyřicetiletý muž pomohl k narození potomka.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018. Tedy rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. „Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala,“ tvrdí Eva podle listu The Times.

„Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, dělá se mi zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit,“ dodala. Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval. Podle britského deníku ženy dokonce zaplatily Nizozemci za to, aby už své sperma dál neposkytoval. Meijer to však odmítl.

V „motivačním“ dopise před lety budoucím rodičům popsal, že je z velké rodiny a je rád, že může pomoci lidem toužícím po dětech. Poté, co se na jeho podvody přišlo, už prý prohlásil jen to, že „se mu líbí, že má děti po celém světě“. Za jeho sperma zaplatili i zájemci z Austrálie, a to poté, co uvěřili, že muž splňuje australská pravidla. Podle nich nesmí nikdo darovat sperma víc než pěti párům.

Nizozemsko v posledních letech řešilo několik skandálů, které jsou spojené s neetickým způsobem darování spermatu. V roce 2020 vyšlo najevo, že gynekolog Jan Wildschut z města Zwolle v letech 1981 až 1993 používal vlastní sperma při umělém oplodnění pacientek, a stal se tak otcem nejméně sedmnácti dětí.

Podobný případ gynekologa, který bez vědomí pacientek používal k inseminaci vlastní sperma, byl odhalen také v roce 2019. Na klinice u Rotterdamu lékař Jan Karbaat během své kariéry zplodil nejméně devadesát dětí s ženami, které vyhledaly jeho odbornou pomoc.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!