Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kola, všude kola. Maastricht zdvojnásobí pokuty cyklistům za špatné parkování

Typická ulice Maastrichtu. Kola parkují všude. (16. října 2021) foto: Profimedia.cz

Nizozemské město Maastricht se rozhodlo umravnit cyklisty, kteří nechávají svá kola odstavená mimo vyhrazená místa například u zábradlí, plotů nebo lamp veřejného osvětlení. Špatně zaparkované bicykly úřady konfiskují a nově zdvojnásobí na 50 eur (1250 Kč) poplatek, který musejí majitelé zaplatit, aby své kolo dostali zpátky. Napsal o tom deník The Guardian.
  7:41

„Je pozitivní, že stále více lidí jezdí na kole. Na druhou stranu to občas přináší potíže ve veřejném prostoru... a k tomuto kroku jsme sáhli proto, že počet nesprávně zaparkovaných kol zůstává navzdory všem snahám příliš vysoký,“ uvedl starosta Maastrichtu Wim Hillenaar.

Podle radnice se loni zabavilo 2159 kol, letos to zatím bylo 2611. Město se snaží cyklisty přimět, aby svá kola nechávali ve speciálních garážích nebo vyhrazených místech, protože nechce, aby bicykly překážely na chodnících nebo v blízkosti památek. Vzhledem k vysokému počtu cyklistů v univerzitním městě ale počet přestupků neklesá ani s ohledem na možnou pokutu.

Někteří místní politici navíc mají strach, že zvýšení pokut bude kontraproduktivní a lidi od cyklistiky odradí. „Je to horké téma... Byl bych raději, kdyby se dostávaly pokuty za špatně zaparkovaná auta, a ne za kola, protože každý, kdo na kole jezdí, přispívá k tomu, aby ve městě bylo aut méně,“ domnívá se Mark Mülders, zástupce ekologické strany GroenLinks.

Autoři: ,