Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nizozemská vláda padla. Kvůli neshodě ohledně migrační politiky

Nizozemský premiér Mark Rutte na summitu EU v Bruselu k rozpočtu a obnově ekonomik po koronavirové krizi (19. července 2020) foto: Reuters

Nizozemská vláda premiéra Marka Rutteho padla. Rutte potvrdil, že do rukou krále Willema-Alexandra složí demisi svého kabinetu. Koalice nebyla schopná dosáhnout shody ohledně azylové politiky. Rutte prosazoval zavedení přísnějších podmínek pro rodiny migrantů, dvě koaliční strany ale byly proti a nepodařilo se najít konsensus.
  20:51aktualizováno  22:53

Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) od loňského ledna vládne společně s levicově liberálními Demokraty 66 (D66), Křesťanskou unií (CU) a Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA). Rutte potvrdil, že do rukou krále Willema-Alexandra složí demisi svého kabinetu kvůli neshodám ohledně migrační politiky.

„Čtveřice stran konstatovala, že ohledně migrační politiky nedokáže dosáhnout shody. Rozhodla se proto své vládnutí ukončit,“ uvedl Kuijsten.

Krizové jednání kabinetu začalo ve čtvrtek a pokračovalo do dnešních ranních hodin, aniž by vláda dosáhla kompromisu. Jednání mělo podle očekávání pokračovat i přes víkend, ačkoli nizozemská média uváděla, že Rutte je připravený vládu nechat padnout v případě, že se kabinet nedohodne. Rutte stojí v čele Nizozemska od roku 2010 a od srpna 2022 je nejdéle sloužícím premiérem v historii země.

Jádrem sporu je Rutteho nový program, který by měl omezit počet žadatelů o azyl v Nizozemsku. Docílit toho má mimo jiné tím, že znemožní dětem válečných uprchlíků přicestovat do země dříve než po dvou letech a také stanoví horní hranici počtu těchto dětí, které mohou přicestovat. Návrh podpořila CDA, na druhé straně stály D66 a CU, píše server Politico.

Návrh VVD podpořila CDA, na druhé straně stáli D66 a CU, píše server Politico. Strany se nedokázaly na řešení dohodnout ani po třech dnech intezivních jednání.

Jednání mělo podle očekávání pokračovat i přes víkend, ačkoli nizozemská média uváděla, že Rutte je připravený vládu nechat padnout v případě, že se kabinet nedohodne. Rutte stojí v čele Nizozemska od roku 2010 a od srpna 2022 je nejdéle sloužícím premiérem v historii země.

Počet žádostí o azyl v Nizozemsku v loňském roce vzrostl o třetinu na více než 46 000. Vláda předpokládá, že v letošním roce se jejich počet zvýší na více než 70 000, což překoná dosavadní maximum z roku 2015, uvádí agentura Reuters.

Stovky žadatelů o azyl minulý rok kvůli přetíženému systému trávily měsíce venku bez přístupu k pitné vodě, hygienickým potřebám nebo zdravotní péči, píše Politico.

Rutte loni prohlásil, že se kvůli problémům cítí zahanbeně, když organizace Lékaři bez hranic do Nizozemska, poprvé v historii, poslala tým humanitárních pracovníků, aby zajistil lékařskou léči čekajícím migrantům, píše Reuters. Rutte tehdy slíbil, že podmínky u center zlepší, a to především tím, že sníží počet uprchlíků putujících do Nizozemska. Pro to se mu však nepodařilo získat podporu všech koaličních partnerů.

Autoři: ,