Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nizozemská vláda složila přísahu do rukou krále. Deset měsíců po volbách

Nizozemský premiér Mark Rutte a jeho v pořadí už čtvrtý kabinet složil přísahu do rukou krále Willema-Alexandera. (10. ledna 2022) foto: AP

Nizozemský premiér Mark Rutte a jeho v pořadí už čtvrtý kabinet v pondělí před polednem složil přísahu do rukou krále Willema-Alexandera. Volby, ve kterých liberální politik obhájil post předsedy vlády, se konaly loni v březnu. Koaliční jednání, která skončila v polovině prosince, byla nejdelší v historii země.
  15:19

Slavnostní ceremoniál se odehrál v tanečním sále královského paláce v Haagu, protože tyto prostory byly jako jediné dostatečně velké, aby splňovaly pravidla pro rozestupy daná protikoronavirovými opatřeními. Jmenování přenášela stanice NOS.

Přísahu skládalo celkem dvacet ministrů a devět státních tajemníků. V paláci chyběla levicově liberální ministryně financí a místopředsedkyně vlády Sigrid Kaagová, která je po nákaze covidem v izolaci a přísahala online.

Všichni přítomní si mohli vybrat, v jakém jazyce odpoví. Tajemnice pro povolenky a cla Aukje de Vriesová si jako jediná zvolila fríštinu, poznamenala stanice NOS.

Rutte stojí v čele vlády již více než jedenáct let a v EU je po maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi druhým nejdéle sloužícím předsedou vlády. Jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) bude příští tři roky vládnout společně levicově liberální stranou Demokraté 66 (D66), Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA) a Křesťanskou unií (CU).

Složení a cíle Rutte IV

V pondělí jmenovaný kabinet, označovaný podle svého pořadí jako Rutte IV, tvoří téměř z poloviny ženy, což je nejvíce v nizozemské historii, píše agentura DPA.

Nová koalice slíbila velkorysé výdaje na udržitelnou energetiku, bydlení, péči o děti a vzdělávání, ale nejprve se bude muset vypořádat s pandemií covidu. Nizozemsko se aktuálně potýká s rekordními počty nově nakažených a vláda musí do pátku rozhodnout, zda prodlouží přísná pravidla uzávěry, která v zemi platí od poloviny prosince.

Šéfem diplomacie se stal Wopke Hoekstra, jehož dosavadní resort financí převezme Kaagová. Ta byla v předchozí Rutteho vládě ministryní zahraničí, ale v září rezignovala stejně jako ministryně obrany Ank Bijleveldová. Obě odstoupily kvůli kritice, jíž vláda čelila za údajně pomalé evakuace z Afghánistánu, kde se v srpnu překvapivě rychle znovu chopilo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Novou nizozemskou ministryní obrany se stala dosavadní ministryně vnitra Kajsa Ollongrenová. Resort spravedlnosti povede Dilan Yesilgözová Zegeriusová, která je kurdského původu, narodila se v Ankaře a do Nizozemska se přistěhovala jako dítě, uvedla DPA.

Autoři: ,