Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Protestní hnutí zemědělců ovládlo nizozemské volby, má víc křesel než Rutte

Velkým vítězem nizozemských voleb, které určí nové složení Senátu, se stala protestní strana zemědělců známá jako BBB (BoerBurgerBeweging). (15. března 2023) foto: Profimedia.cz

Velkým vítězem nizozemských voleb, které určí nové složení Senátu, se stala protestní strana zemědělců známá jako BBB (BoerBurgerBeweging). Hnutí, které stálo za protesty zemědělců proti vládním plánům na povinné snižování emisí, získalo podle prvních odhadů výsledků víc křesel než vládnoucí Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.
  12:41

Podle exit pollů získala strana BBB 15 z celkového počtu 75 mandátů v horní komoře nizozemského parlamentu, který má pravomoc zablokovat zákony schválené v dolní komoře. Strana VVD pak podle všeho získala 10 z původních 12 křesel, které měla dosud.

„Nikdo už nás nemůže ignorovat,“ reagovala vůdkyně strany BBB Caroline van der Plasová. „Voliči se jasně vyjádřili proti vládní politice,“ dodala v rozhovoru pro nizozemské Radio 1.

Nizozemská vláda loni na začátku června představila plány na snížení emisí oxidu dusičitého a čpavku o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent. Podle vlády jde o „nevyhnutelnou změnu“.

Vládnoucí koalice vyčlenila přes 24 miliard eur na financování změn, které pravděpodobně přimějí mnoho zemědělců drasticky snížit počet hospodářských zvířat nebo se jich úplně zbavit. Zemědělci plány označili za nerealistické a začali pořádat protesty. Podle hnutí BBB je problém „zveličován“ a navrhovaná řešení jsou namířená proti zemědělcům.

Rutteho vláda nemá už od předchozích voleb v roce 2019 v Senátu většinu a musí jednat s většinou levicovými oponenty, poznamenala Reuters. BBB získala v roce 2021 ve volbách do dolní komory parlamentu jediný mandát, popularita strany však v poslední době vzrostla i v souvislosti s narůstající nedůvěrou vůči Rutteho vládě.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...