Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Wilders zvažuje menšinovou vládu, do koalice s ním odmítla jít další strana

Geert Wilders (29. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Krajně pravicový vítěz nizozemských parlamentních voleb z minulého týdne Geert Wilders zvažuje sestavení menšinové vlády. Dvě největší pravicové strany už uvedly, že s Wildersovou Stranou pro svobodu (PVV) kvůli jejím vyhraněným postojům odmítají sestavit koalici.
  10:26

Konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) odstupujícího premiéra Marka Rutteho ve středu zopakovala, že nevstoupí do kabinetu s Wildersem s odkazem na odlišné názory na hospodářské otázky a postavení země v mezinárodních organizacích, jako je NATO a Evropská unie. VVD je nicméně ochotná nabídnout vnější podporu Wildersovi v otázkách jako je imigrace, píše Reuters.

Pieter Omtzigt, lídr středopravé strany Nová společenská smlouva (NSC), řekl, že „není připraven“ vstoupit do jednání s protiislámským Wildersem, přičemž citoval části programu PVV, které jsou v rozporu s nizozemskou ústavní ochranou svobody vyznání. Za další překážky označil i daňovou politiku PVV a její vyjádření ohledně omezení podpory Ukrajiny ve válce s Ruskem či odchod Nizozemska z EU.

Wilders během volební kampaně mírnil své postoje a od vyhlášení výsledků z minulé středy zdůrazňoval, že má v úmyslu být „předsedou vlády všech Nizozemců“ bez rozdílu původu nebo náboženství.

PVV získala ve volbách 37 křesel, čímž výrazně překonala očekávání průzkumů, píše agentura AFP. Wilders potřebuje k vládnutí podporu 76 poslanců ve 150členné sněmovně, a proto hledá partnery pro sestavení většinové koalice.

Jako druhá v hlasování skončila společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL) s 25 mandáty, favorizovaná vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) skončila třetí s 24 křesly. Na čtvrtém místě se umístila strana NSC s 20 křesly.

Wilders po konci hlasování uvedl, že je pro koalici s NSC, VVD a protestní Stranou zemědělců (BBB), která získala sedm křesel. Ve středu řekl, že v případě neúspěchů při sestavení většinové koalice zváží i možnost menšinové vlády.

Většina analytiků nyní uvádí, že Nizozemsko nový kabinet nesestaví dříve než v polovině následujícího roku. AFP připomíná, že předchozímu vítězi Ruttemu se po volbách v roce 2021 podařilo vládu sestavit po 271 dnech.

Autoři: ,

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...