Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Wilders zůstal jako kůl v plotě. Země nemá koalici na to, aby sestavila vládu

Geerts Wilders (20. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Koaliční jednání, která vedl nizozemský pravicový populista Geert Wilders se třemi dalšími pravicovými stranami, neuspěla. Zhruba deset týdnů po parlamentních volbách tak není jasné, jak bude formování příští vlády pokračovat, uvedla v úterý agentura DPA.
  6:56

Středopravá strana Nová společenská smlouva (NSC) se v úterý večer v Haagu rozhodla, že v koaličních rozhovorech nebude pokračovat. Oznámil to šéf strany Pieter Omtzigt. NSC však podle něj nevylučuje, že bude tolerovat případnou pravicovou menšinovou vládu. Tři zbývající strany, které se účastnily dosavadních jednání, nedisponují většinou v parlamentu.

Wilders, který stoji v čele krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV), na platformě X vyjádřil velké zklamání nad vývojem. „Nizozemsko tuto vládu chce a teď hodí Pieter Omtzigt ručník do ringu, i když jsme až do úterka vedli rozhovory. Naprosto to nechápu,“ napsal Wilders, jehož strana v listopadu překvapivě jasně zvítězila v parlamentních volbách, když získala 37 ze 150 poslaneckých mandátů.

Omtzigt jako důvod pro ztroskotání koaličních jednání označil napjatou rozpočtovou situaci. Kromě NSC a PVV se dosud koaličních jednání účastnily také Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho a menší pravicově populistické agrární hnutí BBB. VVD dala předem najevo, že by mohla případně jen tolerovat menšinovou vládu v čele s Wildersem, aniž by v ní měla své ministry.

23. listopadu 2023

Autoři: ,