Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nizozemskou vládu položila aféra s přistěhovalkyní

Svět

  22:06
Haag - Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende oznámil demisi své vlády a zároveň vyzval k předčasným volbám. Podle Demisi předloží královně Beatrix v pátek.

Odstupující nizozemský premiér Jan Peter Balkenende foto: ANTTI AIMO-KOIVISTO

Koaliční kabinet se v Nizozemsku po třech letech ocitl v menšině poté, co z něj dnes odešli oba ministři nejmenšího člena koalice - strany Demokraté 66 - kvůli krizi kolem ministryně pro imigraci Rity Verdonkové.

Záležitost souvisí s aférou poslankyně somálského původu, které hrozila ztráta občanství, protože před 14 lety uvedla nepravdivé údaje do žádosti o azyl v Nizozemsku. Nyní 36letá Ayaan Hirsiová Aliová do ní uvedla jiné jméno a věk. Stejně tak neřekla, že před tím byla ještě v jiných zemích, kde by technicky vzato měla požádat o azyl dříve.

Verdonková, která je známa striktním prosazováním imigračních předpisů, sice upozornila na loňský verdikt nejvyššího soudu, podle něhož je občanství automaticky neplatné, pokud bylo uděleno na základě falešných informací. Nakonec ale přistoupila na to, že se ke svému rozhodnutí vrátí. Poslankyni nakonec zůstalo občanství zachováno.

Ministryně už dříve projevovala tvrdé postoje. Spory vyvolalo například její rozhodnutí deportovat kosovskou dívku měsíc před maturitou.

Hirsiová Aliová již roky žije pod stálou policejní ochranou kvůli tomu, že spolupracovala s filmařem Théem van Goghem na filmu Submission (Poddanost), který kritizuje výstřelky radikálního islámu a jenž stál van Gogha život. Muslimský fanatik, který režiséra zabil, nechal na jeho těle vzkaz, že další na řadě je právě autorka scénáře Hirsiová Aliová.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!