Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nizozemští křesťanští demokraté se dohodli s protiislámskou stranou Wilderse

Svět

  15:50
AMSTERODAM - Nizozemští křesťanští demokraté po vzrušené debatě na mimořádném stranickém sjezdu schválili spolupráci s protiislámskou stranou aktivisty Geerta Wilderse. Většina z 5000 účastníků sjezdu se vyjádřila pro spolupráci s Wildersovou Stranou pro svobodu (PVV). Uvolnila se tak cesta pro vytvoření menšinové vlády křesťanských demokratů a nizozemských liberálů (VVD) - vítězů voleb.

Geert Wilders foto: ČTK

Wildersova strana se ve volbách před téměř čtyřmi měsíci nečekaně stala třetí nejsilnější stranou Nizozemska. Jak píše agentura DPA, dá protiislámským populistům spolupráce s menšinovou vládou značný vliv na politiku budoucího kabinetu.

Zákaz burky, snížení přistěhovalectví
Podle dohody, která byla s Wildersem vyjednána, by mělo být v příštích letech například sníženo přistěhovalectví osob z islámských a dalších neevropských zemí o zhruba 50 procent, má být také vydán zákaz nošení islámského závoje - burky, která zakrývá ženám celé tělo včetně obličeje.

Liberální VVD vytvoří s Křesťanskodemokratickou výzvou první menšinový kabinet v Nizozemsku od skončení druhé světové války. Nizozemští politici jednali o sestavení kabinetu od červnových voleb, které nepřinesly jasného vítěze. Už v červenci skončilo neúspěšně jednání o vytvoření koaliční vlády čtyř stran liberálního a levicového zaměření. Počátkem září neuspěl první pokus o sestavení menšinové pravicové vlády s podporou PVV. Nyní ale stejné strany dokázaly najít dohodu. VVD a CDA mají ve 150členném parlamentu dohromady 52 poslanců, s podporou Wildersovy strany získají těsnou většinu 76 hlasů.

Autoři: ,