Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O neutrácení, minách zavlečených deštěm a pálení koránu

Svět

  12:13
Prestižní britský týdeník The Economist ve svém aktuálním vydání píše, že se výrazně zvedá odbyt luxusního zboží. Ilustruje to na tržbách francouzského konzorcia LVMH (kam spadá například výrobce kabelek, kufříků atd. Louis Vuitton), které jen za poslední pololetí vyletěly o 53 procent. V reálných penězích to dělá přes miliardu eur - svědčí to snad o tom, že už lidé nemají strach utrácet a že tudíž ekonomická krize konečně a doopravdy ustupuje?
Korán (ilustrační foto)

Korán (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nic takového se z toho bohužel vyčíst nedá. Zvlášť v Americe by s tím rozhodně nesouhlasili. Dnešní vydání listu The Chicago Tribune přináší reportáž o tom, že růst hlásí jen mizivé procento malých a středních podniků (Slow Recovery Takes A Toll On Small Business). Těch by se sice musel dát dohromady pořádný zástup, aby se byť jen přiblížily astronomickým ziskům konzorcia LVMH, pro Ameriku - stejně jako pro jakoukoliv jinou zemi - jsou ale mnohem důležitější.

Střední třída je totiž motorem ekonomiky - státu spolehlivě odvádí daně a ještě pravidelně a poctivě konzumuje. Střední třída nese na svých bedrech i největší procento obří zátěže státu, který se před dvěma lety vrhnul do záchrany velkých finančních institucí (například AIG, do které vláda prezidenta Baracka Obamy napumpovala 180 miliard dolarů).

Deník The Chicago Tribune cituje z průzkumu unie malých podniků (NSBA), který došel k závěru, že plných 73% majitelů malých a středně velkých živností má dnes problém. Řadě z nich se stále ještě tenčí zisky - pokud se už nepropadají do ztráty -, a to hlavně kvůli neustále klesající poptávce. Což tudíž svědčí spíš o opaku toho, co jsem nadhodil na začátku - lidé zůstávají opatrní a šetří.

Na průzkumu NSBA je zajímavé ještě jedno zjištění, a sice, že se prý podnikatelům stále ještě špatně shánějí investoři. Kdyby si stěžovali ti, co s podnikáním začínají, ale v tomto případě si stěžují ti, kterým by půjčky pomohly dostat se z mohdy začarovaného kruhu - rozšířit výrobu a hlavně nabídku zboží.

Jejich nářek nicméně zcela koresponduje se zprávou zveřejněnou začátkem července, podle níž leží mezi nejbohatšími lidmi "ladem" biliony dolarů. Evidentně je mnohem raději investují do luxusního zboží, v čele se šperky, kabelkami atd.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Do Jižní Koreje přinesl vytrvalý déšť desítky severokorejských nášlapných min, píše dnešní vydání listu The New York Times. Doslova je vyplavil z přísně střeženého hraničního pásma. Voda je pak zanesla na jihokorejský břeh hraniční řeky.

Oblast u hranic se Severní Koreou je sice přísně střežená, ale ne neobydlená. I tady tudíž žijí lidé, kteří netuší, jak velké nebezpečí miny představují. Dokazuje to případ člověka, který našel dvě a když si je nesl domů, jedna z nich vybuchla.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Televize CNN včera odvysílala bizarní příspěvek o jisté komunitě z floridského Gainesville, která se u příležitosti výročí teroristických útoků na New York a Washington letos v září chystá demonstrativně pálit korán.

Zvou prý "všechny poctivé křesťany".

"Věříme, že islám je náboženství ďáblovo, které přivádí miliardy lidí do pekla. Je to podvodné a násilné náboženství, což už se nespočetněkrát prokázalo," řekl Terry Jones, který navenek reprezentuje komunitu ukrytou pod názvem Dove World Outreach Center.PŘEPIS REPORTÁŽE NAJDETE ZDE

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...