30. března 2011 10:34, aktualizováno  23:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama povolil CIA vést v Libyi tajné operace

Libyjští rebelové na ukořistěném tanku nedaleko Rás Lanúfu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libyjští rebelové na ukořistěném tanku nedaleko Rás Lanúfu. |

WASHINGTON/TRIPOILS Američtí představitelé dali najevo, že rozhodnutí o možném vyzbrojení povstalců zatím nepadlo. Podle Reuters ale prezident Barack Obama v uplynulých dnech podepsal tajný příkaz, kterým umožnil CIA vést v Libyi tajné operace. Přesná povaha těchto operací není známa.

Mezitím oznámila britská vláda, že libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa rezignoval na svou funkci a utekl do Británie. Britská vláda vyzvala další blízké spolupracovníky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, aby se zachovali stejně. Tripolis původně tvrdil, že Kúsa letí do Británie na diplomatickou misi. 

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího přitom ve středu dobyly zpět ropné město Rás Lanúf. Vzbouřenci utekli na východ k městům Briga a Adžedábíja. Vládní jednotky bojovaly s rebely i v Misurátě. OSN varuje před humanitární krizí v zemi. Některé země začaly uvažovat o možném vyzbrojení povstalců.

Vládní síly také palbou z tanků a raketami opět zaútočily na město Misuráta, které leží východně od Kaddáfího bašty Tripolisu, uvedli bez dalšího upřesnění místní vzbouřenci. Při podobném útoku přišlo v úterý o život podle lékařů městské nemocnice 18 lidí.

Povstalci v Misurátě ale uvedli, že Kaddáfího síly zastavily blokádu zdejšího přístavu. Znovu sem tak mohou připlouvat lodě, které dovážejí do města humanitární pomoc a evakuují raněné.

Přehledná infografika

Zbraně pro vzbouřence
Některé země jako Francie a USA začaly uvažovat o tom, že by nedostatečně vyzbrojené libyjské opozici mohly poskytovat zbraně. Proti tomu se ve středu postavila Itálie. Podle Říma by se jednalo o krajní řešení, které by rozdělilo mezinárodní společenství. Tvrdě proti je Moskva s poukazem i na to, že mezi vzbouřenci jsou asi přívrženci islámských radikálů. Naopak britský premiér David Cameron dnes nevyloučil, že Británie zbraně vzbouřencům poskytne.

Libyjská vláda uvedla, že dodávání zbraní povstalcům by znamenalo porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Takový krok označila za podporu terorismu, neboť povstalci jsou podle ní součástí teroristické sítě Al-Káida.

Kdo ovládne ropu
Tripolis také pohrozil, že zažaluje firmy, které se dohodnou s rebely na nákupu ropy. Povstalci přitom o víkendu prohlásili, že spolupracují s Katarem na prodeji suroviny a že už nyní na ropných polích, která ovládají, produkují 100.000 až 130.000 barelů denně. USA oznámily, že na vývoz ropy rebely by se nevztahovaly americké sankce.

Podle vlády v Tripolisu ale může prodej ropy z libyjských ložisek zprostředkovávat jen státní společnost National Oil Corporation. Ta ale čelí mezinárodním sankcím a její majetek ve většině zemí byl zmražen.

Postup Kaddáfího vojáků a povstalců. Pro podrobnosti klikněte na šipky. Kaddáfí do Ugandy?
Podle televize Al-Arabíja nabídla ugandská vláda Kaddáfímu azyl. Ugandští představitelé však Reuters řekli, že záležitost zatím neprobírali a že by případná Kaddáfího žádost o poskytnutí azylu byla posouzena stejně jako u jiných žadatelů.

Humanitární organizace uvedly, že je stále více znepokojuje nedostatek vody, jídla a zdravotních potřeb ve městech jako Misuráta, která jsou obležená Kaddáfího silami. Podle odborníků OSN se v tíživé situaci ocitly tisíce rodin.

OSN rovněž uvedla, že od počátku občanské války uteklo z Libye téměř 400.000 lidí. Většina uprchlíků zamířila přes hranice do Tuniska a Egypta, tento týden ale začali běženci prchat i přímo do Evropy. Podle OSN překonalo Středozemní moře asi 2000 libyjských uprchlíků.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...