Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obamu v Londýně přivítali i William a Kate

Afghánistán

  19:18
LONDÝN - Americký prezident Barack Obama zahájil dvoudenní státní návštěvu Británie především slavnostními ceremoniemi. V Buckinghamském paláci v Londýně ho přivítala britská královna Alžběta II. Ještě před tím se v zahradách Buckinghamského paláce krátce sešel i s královskými novomanželi, princem Williamem a jeho manželkou Kate.

Manželé Obamovi při setkání s britským královským párem foto: Reuters

Obama přiletěl do Británie předčasně už v pondělí večer, aby se vyhnul oblaku sopečného popela z Islandu. Noc tak strávil v londýnské rezidenci amerického velvyslance a až dnes se přesunul do Buckinghamského paláce, kde přespí následující dvě noci.

Ještě před slavnostním ceremoniálem v zahradách Buckinghamského paláce se Obama provázený manželkou Michelle sešel s královskými novomanželi, princem Williamem a jeho manželkou Kate. Pak za doprovodu královnina manžela, vévody z Edinburghu, vykonal přehlídku čestné gardy za doprovodu 41 čestných salv z nedalekého Green Parku a z londýnského Toweru.

'Speciální vztahy'
Obama je teprve druhým americkým prezidentem na státní návštěvě Británie. Prvním byl v roce 2003 George Bush mladší. Britští diplomaté si zakládají na "speciálních" vztazích Londýna s Washingtonem. Tyto vztahy potvrdili Obama a Cameron ve společném článku, který dnes otiskl deník The Times.

"Náš vztah není jen speciální, ale je klíčový - pro nás i pro svět. Když Spojené státy a Británie stojí společně, lidé na celém světě mohou být bezpečnější," napsali oba politici.

Slíbili také, že neopustí demonstranty, kteří usilují o demokracii v arabských zemích. "Nebudeme stát stranou, když jejich naděje budou rozbíjet bomby," napsali.

V paláci, kde měli William a Kate svatební noc
Obamovi poobědvali v Buckinghamském paláci s královským párem. V palácové obrazárně si pak prohlédli výstavu předmětů z královských sbírek spojených se Spojenými státy. Královně věnovali album se vzácnými fotografiemi z návštěvy jejích rodičů - krále Jiřího VI. a královny matky - v USA v roce 1939. Alžběta II. zase věnovala prezidentovi dopisy, které si královna Viktorie vyměňovala s americkými prezidenty.

Manželé Obamovi "bydlí" v paláci v takzvaném belgickém apartmá. V jeho šesti pokojích naposledy přebývali při svatební noci William a Kate.

Po obědě Obamovi navštívili Westminsterské opatství, kde položili věnec k hrobu neznámého vojína. Zde je mohli poprvé vidět obyvatelé Londýna a turisté, kteří je vítali nadšeným voláním.

Poté se prezidentský pár krátce zastavil v Downing Street a pozdravil se s premiérem Cameronem a jeho ženou Samanthou. V Buckinghamském paláci Obama přijme vůdce labouristické opozice Eda Milibanda. Večer na Obamovu počest královna uspořádá státní večeři.

Jak dál v Libyi a v Afghánistánu
Ve středu dopoledne se s americkým prezidentem setkají Cameron a vicepremiér Nick Clegg. Na pořadu jednání by měla být ekonomika i zahraniční konflikty, především Libye a Afghánistán, kde obě země vedou společné vojenské operace.

Zatímco politici budou jednat, jejich manželky připraví na zahradě premiérského sídla na Downing Street rožnění pro rodiny amerických a britských vojenských veteránů. Cameron i Obama by se měli také na rožnění přijít podívat.

Po tiskové konferenci s Cameronem přednese americký prezident odpoledne k oběma komorám britského parlamentu projev, který by podle všeobecného očekávání měl nastínit další vztahy Evropy a Ameriky. Před Obamou oslovily společné zasedání parlamentu po druhé světové válce jen tři významné zahraniční osobnosti: francouzský prezident Charles de Gaulle v roce 1960, Nelson Mandela v roce 1996 a loni papež Benedikt XVI.

Obama přiletěl do Británie z Irska, které bylo první zastávkou jeho cesty po Evropě. Ve čtvrtek ráno odletí na summit skupiny ekonomicky nejvyspělejších zemí G8 do Deauville ve Francii. Evropskou cestu pak ukončí v Polsku.

Autoři: ,