Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zelenskyj svolal velvyslance NATO, mají dojednat novou obilnou dohodu

Lodě v Černém moři čekající na vplutí do rumunského Sulinského kanálu (8. června 2022) foto: Profimedia.cz

Ve středu se na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sejde nově zřízená Rada NATO-Ukrajina. Napsala to v neděli agentura DPA, podle níž se jednání uskuteční na úrovni velvyslanců. Hlavním předmětem jednání má být obilná dohoda, která umožňovala vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře.
  8:45

Zelenskyj si svolání rady vyžádal v sobotním telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

„Navrhl jsem Jensovi neprodleně svolat radu kvůli naléhavým krizovým konzultacím. Jednání se uskuteční v příštích dnech. Můžeme překonat bezpečnostní krizi v Černém moři,“ uvedl Zelenskyj.

Rada NATO-Ukrajina vznikla teprve nedáno, její první zasedání se uskutečnilo na summitu NATO ve Vilniusu 12. července. Spojenci ji tehdy prezentovali jako důkaz sbližování obou stran téměř rok a půl po ruské invazi na Ukrajinu.

Rusko tento týden odstoupilo od obilné dohody, uzavřené za podpory OSN a Turecka, se zdůvodněním, že západní země ignorují požadavky Moskvy ohledně vývozu ruských potravin a hnojiv. Pohrozilo také, že lodi plující do ukrajinských přístavů bude pokládat za vojenské cíle. Podle zástupců OSN po ruském odstoupení od dohody hrozí, že miliony lidí budou hladovět.

Autoři: ,