Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Obří evakuace v Hannoveru. Své domovy muselo kvůli válečným bombám opustit 50 tisíc lidí

Svět

  9:51aktualizováno  19:29
HANNOVER - Severoněmecké město Hannover v neděli zažilo obří evakuaci kvůli nálezu bomb z druhé světové války. Své domovy muselo opustit kolem 50.000 obyvatel této půlmilionové metropole spolkové země Dolní Sasko. Odpoledne experti všechny tři nalezené bomby úspěšně zneškodnili a obyvatelé se v podvečer mohli začít vracet do svých domovů, informovala agentura DPA.
Nevybuchlá bomba. Ilustrační foto.

Nevybuchlá bomba. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na staveništi ve čtvrti Vahrenwald se původně našlo 13 podezřelých míst, kde by mohla být nebezpečná munice. Následný průzkum potvrdil toto podezření v pěti případech. Nalezeny byly ale jen tři bomby, z toho dvě britské 250kilogramové a jedna 500kilogramová. Ve zbývajících dvou případech šlo jen o kovový šrot, oznámil mluvčí městských hasičů.

Jedna z trojice bomb nemohla být zneškodněna manuálně a představovala pro pyrotechniky „těžký oříšek“, oznámila radnice na svém twitterovém účtu. Nakonec experti její detonátor vyřízli s pomocí speciálního vysokotlakého vodního zařízení a kontrolovaně odpálili spolu s detonátory dalších dvou bomb.

Omezení se dotklo i hlavního nádraží v Hannoveru, které musely vlaky původně objíždět. Už odpoledne ale mohlo být otevřeno pro regionální a dálkové spoje.

Dočasné stěhování potenciálně ohrožených lidí organizovali policisté a hasiči. Jen málokdo z evakuovaných se ale rozhodl využít nouzových úkrytů, sdělil mluvčí hasičů. Lidé raději odjeli na výlety nebo hojně využili nabídky města na muzejní prohlídky a projekce filmů.

Hannover počátkem března oznámil, že se chce zaměřit na systematický průzkum města kvůli nevybuchlým bombám. Za druhé světové války provedli spojenci na město zhruba 130 náletů, během kterých ulice zasypalo přes 23.000 tun bomb. Uvádí se, že každá desátá puma nevybuchla.

Evakuace kvůli likvidaci válečných bomb nejsou pro Hannover ani další německá města nijak výjimečné. Počátkem března pyrotechnici zneškodnili v hannoverské čtvrti Seelhorst britskou leteckou pumu, opustit svůj domov kvůli tomu tehdy muselo na 7800 obyvatel.

Loni v prosinci bavorské město Augsburg nařídilo kvůli nevybuchlé letecké bombě evakuaci 54.000 lidí, což bylo vůbec největší takové preventivní vyklizení města v historii Německa.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.