Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Rusové vydali hru, kde má útočník vystřílet školu. Rodiče obětí jsou v šoku, ruce pryč dali Steam i PayPal

Svět

  7:15
MOSKVA/PRAHA - Kontroverzní počítačová hra Active Shooter, která hráči umožňuje vystřílet školu, má další problém. Poté, co ji pár dnů před vydáním stáhla z nabídky největší herní platforma Steam, odmítl napomáhat jejímu šíření i PayPal. Od minulého týdne není možné tuto platební metodu použít k nákupu hry.

Screenshot z kontroverzní hry Active Shooter. foto: Revived Games

Videohra ruské vývojářské společnosti Acid Software začala budit pozornost na konci května, jen pár dnů po střelbě na škole v texaském Santa Fé. Střílečka umožňuje vžít se buď do role člena zvláštní jednotky SWAT, která zasahuje proti střelci na škole, nebo přímo do role tohoto střelce. Jeho cílem je zavraždit co největší počet školáků. Popis na platformě pro správu a prodej her Steam inzeroval možnost „zavraždit co nejvíce civilistů“.

Proti hře se postavili rodiče obětí i přeživší školních masakrů. „Tahle společnost (Valve, které patří Steam) musí čelit hněvu každého, komu není lhostejné školní a veřejné bezpečí,“ napsal na Twitter Fred Guttenberg, jehož dcera Jamie zemřela při střelbě na škole na Floridě. Online petici, která požadovala stažení videohry, podepsalo do konce května 200 tisíc lidí. Rodiče obětí školních masakrů soudí, že ruští tvůrci hry se snaží vytěžit peníze z tragédií.

29.května 2018 v 18:22, příspěvek archivován: 25.června 2018 v 21:06

THIS IS DISGUSTING. Valve Corporation of Bellevue is launching a video game on June 6th that’s a school shooting simulator. Everyone that cares about school & public safety should be OUTRAGED. Sign this petition to DEMAND the game isn’t launched: https://t.co/oQibZgGWWq

Steam hru stáhl, údajně však ne kvůli kontroverzím. Za hrou podle prohlášení vydavatelské společnosti Valve stál „troll, který v minulosti zneužíval zákazníky, porušoval autorská práva a manipuloval s uživatelským hodnocením“.

Možnost prodeje hry nyní zablokoval i PayPal. „Reakce obou velkých společností je správná. Takové hry dělají špatné renomé celé digitální kultuře,“ uvedl herní expert Jiří Bigas, který je přesvědčen, že autoři hry ji vydali jen s cílem šokovat. „V tom nebyli první ani poslední,“ dodal Bigas.

25.června 2018 v 06:30, příspěvek archivován: 25.června 2018 v 21:05

I have an announcement to make; #ActiveShooter is gone. It's now under a new name: #Standoff with a bigger view to its future. The Standoff will include main mechanics of the Active Shooter, but will also consists few new additions of its own. Keep posted, and thanks for support! https://t.co/9VDNd64kCC

Acid Software hru pod novým názvem Standoff nabízí dál na vlastním e-shopu, zaplatit lidé už můžou ale jen přímo svou kreditní kartou. Podle Bigase šíření podobných her předem zabránit nelze. „Není v silách nikoho nastavit nějaká obecná pravidla, která by někdo skutečně dodržoval,“ míní Bigas s tím, že funkční je právě regulace veřejným míněním, jak ukazuje příklad kontroverzní střílečky. Velké společnosti se tlaku veřejnosti neubrání, a herní titul tak na trhu ztratí podporu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!