Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Omezme volný pohyb po EU, je to monumentální chyba, napsal Cameron

Svět

  15:34
LONDÝN/BRUSEL - Velká Británie se bude snažit o změny, které by omezily volný pohyb v Evropské unii, a zpřísní podmínky pro přístup občanů zemí EU k britským sociálním dávkám. V článku, který ve středu otiskl list Financial Times, to uvedl britský premiér David Cameron. Eurokomisař László Andor stanici BBC řekl, že jde o "nešťastnou a přehnanou reakci". Britská vláda by měla podle něj říkat "plnou opravdu" o výhodách imigrace.

Britský premiér David Cameron foto: Reuters

V článku nazvaném "Svobodný pohyb v rámci Evropy by měl být méně svobodný" Cameron označil za "monumentální chybu" rozhodnutí minulé labouristické vlády otevřít v roce 2004 britský pracovní trh lidem z deseti nových členských zemí, včetně Polska a České republiky.

Právo na svobodný pohyb není bezvýhradné

Cameronův článek souvisí s obavami, které se v Británii objevují v souvislosti s tím, že začátkem příštího roku se země po sedmiletém přechodném období plně otevře pracovníkům z Bulharska a Rumunska. Cameron napsal, že tyto obavy sdílí. Podle něj nemůže být právo na svobodný pohyb "bezvýhradné". Británie proto v rámci snahy o unijní reformy bude s dalšími státy spolupracovat na tom, aby se koncept volného pohybu vrátil k rozumnějšímu základu, napsal Cameron.

Jedním ze způsobů podle něj je, aby nová členská země dosáhla určité ekonomické úrovně, než by se její občané těšili plné svobodě pohybu po Evropské unii. Cameron také chce, aby členské státy mohly zastavit migraci z jiných zemí EU, pokud dosáhne určité úrovně.

"Dnešní EU je jiná než EU před 30 lety. Musíme čelit faktu, že svobodný pohyb spustil rozsáhlé přesuny obyvatel způsobené ohromnými rozdíly v příjmech... Od roku 2004 jsme v Evropě zaznamenali největší migraci, vyjma časů války. V Británii nyní žije milion lidí ze střední a východní Evropy," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpřísnění sociálních dávek a deportace

V Británii, kde jeho Konzervativní strana ztrácí vůči protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), chce Cameron zpřísnit přístup občanů EU k sociálním dávkám. Podporu v nezaměstnanosti budou moci dostávat až tři měsíce po příjezdu do země a ztratí ji po půl roce, pokud neprokážou, že mají realistickou šanci získat práci.

Občané EU, kteří v Británii žebrají nebo nemají střechu nad hlavou a spí venku, budou podle Camerona deportováni a nebudou se moci po 12 měsíců do země vrátit. Na čtyřnásobek se zvýší pokuta zaměstnavatelům, kteří nebudou vyplácet minimální mzdu.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Andor označil Cameronovy návrhy za "nešťastnou a přehnanou reakci". "Jednostranná rétorika... s sebou nese riziko, že prezentuje Británii v EU jako nevlídnou zemi, a to nechceme," řekl.

EU se brání

"Jde o to, že britské veřejnosti se neříká pravda," dodal Andor a zdůraznil, že imigrace z Polska a dalších zemí britské ekonomice prospívá. "Potřebujeme přesnější prezentaci skutečnosti - ne pod tlakem a v atmosféře hysterie, jak se někdy v Británii stává," uvedl Andor s tím, že by se měla "prezentovat pravda, ne falešné domněnky".

Podle eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingové je volný pohyb osob v EU jedním z pilířů jejího společného trhu, ke kterému se Británie hlásí. "Jednotný trh předpokládá čtyři svobody: volný pohyb kapitálu, volný pohyb zboží, služeb a osob. Buď budou všechny čtyři, nebo žádná," řekla dnes novinářům eurokomisařka.

Redingová připomněla, že Britové jsou početně čtvrtou nejsilnější skupinou lidí, kteří v EU žijí mimo vlastní zemi. Podle ní mimo britské ostrovy v EU žije asi 1,4 milionu občanů Velké Británie. "V Bulharsku jsou celé britské vesničky, lidé si tam koupili domy," připomněla.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!