Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opoziční kandidát Lukašenka neuznal

Svět

  14:22
MINSK - Úřadující běloruský prezident Alexandr Lukašenko získal ve volbách 82,6 procenta hlasů a byl znovuzvolen do čela země. Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič ho odmítl uznat jako prezidenta a vyzval Bělorusy k protivládním demosntracím. Podle pozorovatelů volby neprobíhaly regulérně.

Hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič na mítinku v Minsku. foto: ČTK

Milinkevič, který už v neděli hlasování označil za frašku a na shromáždění opozice vyzval k uspořádání nových voleb, získal šest procent hlasů.

Předsedkyně ústřední volební komise Lidie Jermošinová ještě předtím oznámila, že pro dalšího kandidáta opozice Aljaksandra Kozulina hlasovalo 2,3 procenta. Lukašenkův spojenec Sjarhej Hajdukevič pak získal 3,5 procenta hlasů. "Prezident Lukašenko byl znovuzvolen," prohlásila Jermošinová, která je blízkou spolupracovnicí současného prezidenta. 

Lukašenkovo vítězství se všeobecně očekávalo. Podle opozice i mezinárodních pozorovatelů kampaň i hlasování provázela řada neregulérností. Opozice měla také jen minimální přístup do médií.

Pozorovatelé OBSE: Volby nebyly demokratické
Po uzavření volebních místností se před budovou Paláce republiky sešlo několik tisíc demonstrantů, které sem pozval Milinkevič. Demonstrace v silném sněžení trvala tři hodiny. Protestující skandovali hesla "Svobodné Bělorusko!" a "Ať žije Bělorusko!". Nad hlavami jim vlály červenobílé vlajky nezávislého Běloruska, které současný režim nahradil červenozelenou zástavou z dob Sovětského svazu. Někteří lidé si sebou přinesli i modré vlajky Evropské unie.

Na náměstí nebyli vidět policisté, i když úřady před volbami oznámily, že hodlají ostře potlačit protestní shromáždění. Ještě před mítinkem policie obestavěla betonový Palác republiky železnými zátarasy.  Milinkevič  vyzval Bělorusy k protivládním protestům a řekl, že bude vládnout nelegitimní prezident, proto je nutné vydat se do ulic.

S kritikou přispěchali také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Prezidentské volby nesplňovaly požadované mezinárodní standardy pro svobodné a spravedlivé volby," řekl americký kongresman Alcee Hastings, který je také předsedou Parlamentního shromáždění OBSE. "Tyto závěry potvrzuje řada empirických důkazů... demokracie je v Bělorusku v plenkách." "Je jasné, že úřadující prezident dal pověřil státní úřady, aby působily tak, že to v Bělorusku neumožňuje svobodné a spravedlivé volby," dodal.

Podle pozorovatelů, které na volby do Běloruska vyslalo Společenství nezávislých států (SNS) sdružující bývalé sovětské republiky, byly volby v rámci práva platného v zemi otevřené a transparentní.

"Je to fraška"
Za frašku označil volby generální tajemník Rady Evropy Terry Davis. V prohlášení vyzval mezinárodní společenství, aby podporovalo "mírovou a demokratickou transformaci" v Bělorusku. "V zemi, kde jsou svobody vyjadřování a shromažďování tak důkladně a agresivně potlačovány, není hlasování projevem demokracie, ale fraškou," uvedl šéf Rady Evropy, jejímž hlavním posláním je dohled na lidská práva.

"Mandát Alexandra Lukašenka je poskvrněný," řekl Davis. "Některé volby jsou ukradeny manipulací s hlasy, jiné manipulací s lidmi prostřednictvím hrozeb a zastrašování. Samozřejmě výše vítězství úřadujícího prezidenta je podezřele vysoká, ale hlavním problémem není, že režim možná podváděl ve volebních místnostech, ale že podváděl před volbami," zdůraznil Terry Davis.
Autoři: ,