Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Příslušníci mírových sil OSN začali na hranici Konga střílet, dva lidé zemřeli

Svět

  20:04
Nejméně dva lidé v neděli zemřeli poté, co příslušníci mírových sil OSN začali střílet na hraničním přechodu Kasindi mezi Kongem a Ugandou. Důvod střelby zatím není jasný, takzvané modré přilby se vracely na základnu.

K incidentu došlo na východě Konga, kde lidé již několik dní protestují proti mírové misi MONUSCO, protože podle nich nedokáže chránit obyvatelstvo v oblastech, kde působí místní milice.

Bintou Keitaová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN v Kongu, je „tímto závažným incidentem hluboce šokována a zděšena“. Muži, kteří stříleli, již byli zadrženi a čeká je vyšetřování. Úřad Keitaové se spojil se zeměmi, odkud tito vojáci pocházejí a chce urychleně zahájit soudní řízení. Žádá exemplární tresty. Keitaová neuvedla odkud vojáci pocházejí.

Střelba má dvě oběti a 14 raněných, uvedla AFP s odkazem na svůj místní zdroj.

Lidé v Kongu demonstrují za odchod mise OSN již od minulého týdne. Během násilných protestů už zemřelo nejméně 19 lidí, včetně tří příslušníků mise OSN.

Mise MONUSCO patří k největším a nejnákladnějším misím OSN. V Kongu je od roku 1999, aktuálně zde slouží 14 000 příslušníků mírových sil.

Autoři: ,
Témata: OSN, Kongo, Uganda

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...