Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zbývající rukojmí nevyjdou živí bez výměny a vyjednávání, varoval Hamás

Příbuzní izraelských rukojmích a jejich příznivci se účastní pochodu z Tel Avivu do Jeruzaléma. (16. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás v neděli varovalo, že zbývající rukojmí zavlečení do Pásma Gazy při výpadu této radikální skupiny do Izraele ze začátku října nevyjdou živí bez vyjednávání a výměny vězňů. Palestinské úřady ovládané Hamásem zároveň uvedly, že o život od začátku izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy přišlo bezmála 18 000 lidí. Tuto bilanci ale nelze bezprostředně ověřit.
  22:55

„Ani fašistický nepřítel, ani jeho arogantní vedení a ani jeho stoupenci nedostanou zpět své vězně živé bez výměny a vyjednávání a bez splnění požadavků,“ uvedl mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá. Brigády Kasám jsou ozbrojeným křídlem Hamásu.

Ozbrojenci Hamásu při překvapivém útoku na jižní Izrael ze 7. října povraždili na 1 200 lidí a kolem 240 jich podle izraelské armády odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská armáda pak zahájila mohutnou ofenzivu, kterou dočasně přerušilo až týdenní příměří.

Za klidu zbraní, který skončil 1. prosince, Hamás propustil na 110 rukojmích výměnou zhruba za 240 palestinských vězňů držených v izraelských věznicích.

Katar, který příměří mezi Hamásem a Izraelem pomohl zprostředkovat, uvedl, že úsilí o uzavření nového příměří a propouštění rukojmích trvá. Nová izraelská ofenziva v Pásmu Gazy ale podle něj vyhlídky na úspěch snížila.

Abú Ubajdá v neděli uvedl, že boje proti izraelským silám budou pokračovat. Palestinské ministerstvo zdravotnictví, které ovládá Hamás, zároveň uvedlo, že si vojenské operace Izraele dosud vyžádaly životy 17 997 lidí, zejména žen, dětí a dospívajících.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...