Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Netanjahu: V Pásmu Gazy převezmeme po válce bezpečnostní zodpovědnost

Svět

  7:01aktualizováno  9:55
Izrael přijme po skončení války s Hamásem celkovou bezpečnostní odpovědnost za Pásmo Gazy, prohlásil v pondělním rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC News izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zopakoval v něm tvrzení, že Izrael nesvolí k vyhlášení příměří, dokud Hamás nepropustí rukojmí držené v Gaze. V Pásmu Gazy podle tamních úřadů zemřelo při izraelském bombardování za poslední měsíc již přes 10 tisíc lidí.

„Myslím, že po neohraničenou dobu budeme mít celkovou bezpečnostní odpovědnost. Viděli jsme, co se stane, když ji nemáme,“ řekl Netanjahu v narážce na útok radikální organizace, při němž přesně před měsícem na jihu Izraele zemřelo na 1 400 lidí.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu řekl, že palestinská samospráva by měla sehrát klíčovou roli po skončení konfliktu v Pásmu Gazy. Současně připustil, že v mezidobí zřejmě sehrají svou roli v oblasti bezpečnosti a správy území Gazy i jiné státy a mezinárodní agentury.

USA se také snaží tlačit na Izrael, aby svolil k humanitárním pauzám, o nichž Blinken v pondělí jednal v Turecku. Židovský stát je však dosud odmítá s odůvodněním, že by poskytly Hamásu prostor na přeskupení sil.

„Nebude příměří, všeobecné příměří, bez propuštění našich rukojmích,“ řekl ABC News Netanjahu. Izrael podle okolností umožní občasné humanitární pauzy pro doručení pomoci či odchod rukojmích, dodal.

Izraelské obranné síly tvrdí, že v severní části Pásma Gazy dobyly základnu Hamásu, v níž nalezly protitankové rakety, odpalovací zařízení, zbraně a zpravodajské materiály. Ačkoli se o tom izraelská armáda nezmínila, BBC uvedla, že má také fotografie, které dokazují izraelský nálet na jižně položené město Chán Júnis.

Po obklíčení hustě obydleného města Gaza na severu palestinského území izraelská armáda uvedla, že obsadila další baštu Hamásu a chystá se zaútočit na bojovníky skrývající se v podzemních tunelech.

Vojáci uvedli, že rovněž lokalizovali bojovníky Hamásu, kteří se zabarikádovali v budově poblíž nemocnice Al-Kuds ve městě Gaza a plánovali útok na izraelské pozemní síly. Izraelská armáda zde následně provedla nálet, který podle ní vedl k „významným sekundárním výbuchům“, jež podle ní naznačují přítomnost skladu zbraní. Izrael dlouhodobě tvrdí, že Hamás využívá nemocniční budovy k provádění válečných operací.

Pásmo Gazy hlásí přes 10 tisíc mrtvých

Při dvou samostatných izraelských náletech brzy ráno ve městech Chán Júnis a Rafáh na jihu Gazy zahynulo nejméně 23 Palestinců, uvedly úřady v Gaze spravované Hamásem. V Chán Júnisu muž zachráněný z trosek domu, kde bylo podle palestinských zdravotníků zabito 11 lidí, uvedl, že Izrael dostane „velmi tvrdou lekci“. Celkem při izraelském bombardování už podle úřadů v Gaze zemřelo přes 10 tisíc lidí, včetně čtyř tisíc dětí a 2 641 žen.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí řekl, že Pásmo Gazy se stává „pohřebištěm dětí“ a znovu vyzval k okamžitému humanitárními příměří. To požadují také šéfové dvou desítek agentur OSN, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP) či Světové zdravotnické organizace (WHO).

Počet mrtvých uváděný Hamásem nelze ověřit, v pondělí nicméně i americké ministerstvo obrany uvedlo, že civilních obětí v Gaze jsou tisíce. Pásmo Gazy čelí masivní izraelské ofenzivě v odvetě za útok, při němž Hamás 7. října zabil na jihu Izraele 1 400 lidí, většinou civilistů, a přes 240 Izraelců unesl do Gazy.

Izrael ve válce

Šéfové 18 agentur OSN uvedli, že v Pásmu Gazy zemřelo i 88 pracovníků OSN, což je nejvyšší počet v jednom konfliktu.

Pásmo Gazy čelí už měsíc též izraelské blokádě, první humanitární pomoc od vypuknutí nejnovějšího konfliktu se tam dostala až 21. října a zatím jen ve velmi malém množství. Podle Guterrese se do Pásma Gazy za dva týdny dostalo pouze asi 400 kamionů s pomocí, zatímco před 7. říjnem to bylo 500 kamionů denně.

4. listopadu 2023

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...