Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hlasování o členství v OSN rozzlobilo palestinskou samosprávu i Izrael

Šéf americké diplomacie Antony Blinken na schůzce s předsedou Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Ramalláhu (5. listopadu 2023) foto: AP

Palestinská samospráva přehodnotí své vztahy se Spojenými státy, uvedl ve čtvrtek její šéf Mahmúd Abbás. Oznámení přichází poté, co USA ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN vetovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN. Izrael si naopak chce předvolat vyslance zemí, které hlasovaly ve prospěch Palestiny.
  12:34

Abbás veto označil za porušení mezinárodních zákonů a amerických slibů ohledně dvoustátního řešení konfliktu mezi Palestinci a Izraelem, které počítá se vznikem samostatné Palestiny. Izrael ve čtvrtek naopak oznámil, že si předvolá velvyslance těch zemí, které v Radě bezpečnosti hlasovaly ve prospěch palestinské žádosti.

„Spojené státy musejí uznat, že region (Blízkého východu) se nestabilizuje bez spravedlivého řešení palestinské otázky,“ cituje Abbáse agentura DPA. Návrh rezoluce doporučoval 193člennému Valnému shromáždění „přijmout Stát Palestina jako člena Organizace spojených národů“.

USA byly jedinou zemí, která ve čtvrtek palestinskou žádost vetovala. Británie a Švýcarsko se hlasování zdržely a zbývajících 12 členů Rady bezpečnosti návrh podpořilo. Krok Washingtonu podle očekávání uvítal Izrael, palestinská samospráva ho odsoudila.

Izraelské ministerstvo zahraničí v sobotu večer na síti X uvedlo, že si v neděli předvolá velvyslance Francie, Japonska, Jižní Koreje, Malty, Slovinska a Ekvádoru, kteří hlasovali v Radě bezpečnosti pro palestinskou žádost.

Abbás dnes podle agentury Wafa naopak ocenil země, které návrh podpořily. Podle palestinského lídra se postavily na stranu „pravdy, spravedlnosti a mezinárodního práva“.

Palestina má od roku 2012 v OSN status pozorovatelské země. Letos 2. dubna její samospráva se sídlem na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu požádala Radu bezpečnosti OSN, aby žádost o plnohodnotné členství znovu projednala. Nezávislý palestinský stát nyní podle palestinských zdrojů uznává 137 ze 193 zemí OSN a dva nečlenské státy - Vatikán a Saharská arabská demokratická republika.

Česká republika, podobně jako většina zemí západní Evropy, Severní Ameriky, Austrálie, Japonsko a Jižní Korea, palestinský stát neuznává, ačkoliv Československo jej uznalo v listopadu 1988.

Autoři: ,