Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Panika v Chile: u pobřeží zaznamenány otřesy o síle 6,7 stupňů

Svět

  7:51
WASHINGTON - Následné otřesy o síle 6,7 stupňů Richterovy škály byly zaznamenány v pondělí v noci v Tichém oceánu nedaleko pobřeží Chile, které se zotavuje z nedávného katastrofálního zemětřesení. Informovala o tom dnes americká geologická služba (USGS). Škody zatím nejsou hlášeny.

Seismograf foto: Lidovky.cz

Epicentrum zemětřesení se nacházelo asi 72 kilometrů severozápadně od města Concepción. Otřesy vycházely z hloubky 34 kilometrů. Historické údaje podle úřadů naznačují, že následné otřesy nevyvolají vlnu tsunami. Státy v této oblasti Pacifiku by však měly být na tuto možnost připraveny.

Concepción podle agentury AFP postihly výpadky elektřiny a mnoho lidí zpanikařilo. Chile zasáhlo 27. února zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály, které patřilo k nejsilnějším otřesům, jaké byly kdy zaznamenány. Chilské úřady zatím identifikovaly 452 mrtvých. Poničeno bylo přibližně půl milionu domů, jejichž obyvatelé musí nyní přespávat na ulicích a ve stanech za špatných sanitárních podmínek. Concepción patří mezi nejpoškozenější města.

Autor: