Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Papež František zjednodušil pohřební ceremonii. Po smrti se nenechá vystavit

Papež František k lidem na Svatopetrském náměstí pronesl tradiční velikonoční poselství. (31. března 2024) foto: Reuters

Současná hlava římskokatolické církve, papež František, nechal zjednodušit ceremoniál, který se tradičně dodržuje při pohřbech papežů. V nové knize rozhovorů s papežem to napsal španělský novinář Javier Martínez-Brocal, uvedla agentura ANSA. Papež například nechce ani nechat po smrti vystavit své tělo na katafalku před věřícími, jak bývalo dlouho zvykem
  8:58

„Byl to poslední pohřeb, který se konal tímto způsobem, s vystaveným tělem na katafalku mimo rakev,“ řekl papež o pohřbu svého předchůdce Benedikta XVI. Potvrdil, že chce být pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), která se nachází v Římě, ale má exteritoriální status a patří Vatikánu.

„Potvrdili mi, že je vše připravené,“ řekl papež o místě, kde chce být pohřben. Papežové jsou obvykle pohřbíváni v takzvaných vatikánských jeskyních, které se nachází pod Svatopetrským chrámem.

Poslední „plnohodnotný“ papežský pohřeb se konal v roce 2005, když zemřel papež Jan Pavel II. V případě Benedikta XVI., který zemřel v posledním dni roku 2022, se pohřební obřady lišily, protože se jednalo o emeritního papeže. Odpadla tak například celá část ceremonie, která se váže k přechodu moci. Nebyl ani vyhlášen devítidenní smutek.

František v rozhovoru se španělským novinářem dodal, že nechal provést mnoho dalších změn v ceremoniálu po úmrtí. Podle něj byly pohřební obřady příliš pompézní. Konkrétnější však hlava katolické církve nebyla.

Posmrtné obřady obvykle zahajuje kardinál komoří, který kladívkem třikrát udeří do hlavy zesnulého papeže a osloví ho jménem. Pokud papež neodpoví, je prohlášen za mrtvého a je zlomen jeho papežský prsten. Po pohřbu se pak sejde konkláve, na kterém kardinálové ve věku pod 80 let volí novou hlavu katolické církve.

31. prosince 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!