Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Papež František vyzval v Jerevanu k usmíření mezi Armény a Turky

Svět

  19:10
JEREVAN - K normalizaci vztahů mezi Arménií a Tureckem, zatížených stoletým sporem o vraždění Arménů v Osmanské říši, v sobotu v Jerevanu vyzval papež František. Během ekumenické modlitby za mír se rovněž podle agentury Armenpress vyslovil pro urovnání letitého sporu o Náhorní Karabach, enklávu v Ázerbájdžánu vojensky obsazenou Arménií.

Papež František s arménským patriarchou Karekinem II. foto: Reuters

Všem by podle papeže prospělo, kdyby byly „položeny základy budoucnosti, které nedovolí podlehnout šálivé síle msty“. Mládež by měla zachovávat v úctě velkou moudrost předků a stát se mírotvorcem. „Nikoli pozorovatelem stávajícího stavu, ale aktivním tvůrcem kultury vstřícnosti a smíření,“ prohlásil František.

Zeman vyzval k uznání arménské genocidy a čeká, že Turecko nyní odvolá velvyslance z Prahy

V pátek papež v Jerevanu otevřeně kritizoval genocidu Arménů, spáchanou v Osmanské říši v letech první světové války. Již podruhé tak použil výraz, který dráždí Turecko. „Je smutné, že tato tragédie, tato genocida byla bohužel první z politováníhodné řady strašných katastrof minulého století,“ uvedl papež v prezidentském paláci při setkání s prezidentem Seržem Sargsjanem.

„Přijel jsem jako poutník z Říma, abych vyjádřil pocity, jež chovám v hloubi svého srdce,“ řekl v sobotu papež při modlitbě, které byla přítomna i hlava arménské apoštolské církve katolikos Garegin I. „Děkuji Arménům za věrnost evangeliu, často hrdinnou, která je neocenitelným darem všem křesťanům,“ řekl František.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...