Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sesuvy půdy v Papui-Nové Guineji zasypaly nejméně dva tisíce lidí

Svět

  8:03aktualizováno  12:08
Páteční sesuvy půdy v Papui-Nové Guineji zasypaly nejméně 2000 lidí. Podle AFP to v pondělí vedení země sdělilo OSN. Sesuv postihl vesnici Kaokalam v provincii Enga, která se nachází asi 600 kilometrů severozápadně od hlavního města Port Moresby. Český prezident Petr Pavel do Papuy Nové Guineje kondolenční telegram.

„Sesuv půdy pohřbil více než 2 000 lidí zaživa a způsobil velké škody na budovách, zahradách s potravinami a měl velký dopad na ekonomický život země,“ uvedl úředník z národního centra pro katastrofy v dopise adresovaném OSN.

Hlína a kamení zasypaly rozlehlé plochy a vesničané se snaží lopatami či holýma rukama vyprostit přeživší nebo alespoň těla. Se záchrannými pracemi úřadům pomáhá OSN, pomoc už nabídla také mimo jiné Austrálie, píše server ABC News.

Pomoc s řešením akutních zdravotnických následků katastrofy nabídl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ruku k dílu při nápravě škod chce přiložit také Čína, uvedlo podle AFP čínské ministerstvo zahraničí.

„S hlubokým zármutkem a šokem jsem se dozvěděl o tragickém sesuvu půdy v provincii Enga, který si vyžádal stovky mrtvých a mnoho dalších zraněných,“ napsal Pavel v telegramu adresovaném generálnímu guvernérovi Papuy - Nové Guineje Robertu Dadaeovi.

V pátek kolem 03:00 ráno (čtvrtek 19:00 SELČ) se zhroutila část hory Mungalo, na jejímž úpatí ležela postižená vesnice. Neštěstí, které vesničany zasáhlo ve spánku, nic předem nenasvědčovalo. Terén se ještě stále posouvá, což komplikuje veškeré práce a ohrožuje i zasahující záchranáře, informovaly dnes úřady. V oblasti v předchozích týdnech silně pršelo, píše AFP.

Do neděle bylo podle zahraničních agentur zatím vyproštěno pět těl a noha šesté oběti. Záchranáři přemísťovali přeživší do bezpečnějších míst, přičemž samotné záchranářské práce ohrožují tuny nestabilní zeminy a také místní kmenové války.

Sesuv půdy s nejvyšším počtem obětí se podle Guinnessovy knihy rekordů odehrál 14. až 16. prosince 1999 ve Venezuele. Ve státě Vargas tehdy při záplavách a následných sesuvech půdy vyvolaných prudkými dešti zahynulo na 30 tisíc lidí.

Papua-Nová Guinea je asi desetimilionový ostrovní stát v jihozápadním Tichomoří. Většinu obyvatel tvoří zemědělci a mimo velká města je na Papui jen málo silnic. Stejně omezené jsou i místní telekomunikační sítě.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...