Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Selhali psychiatři, řekl po zabití turisty islamistou francouzský ministr

Svět

  10:02aktualizováno  12:33
V případu útočníka, který v Paříži v sobotu podle policie zabil německého turistu, selhala psychiatrická péče. Prohlásil to francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, podle něhož měl být šestadvacetiletý radikální islamista pod psychiatrickým dozorem. Lékaři však jeho stav označili za zlepšený, uvedl ministr. Vlastní vyšetřování případu v pondělí zahájila německá prokuratura.

Francouz íránského původu je podezřelý, že v sobotu večer nedaleko Eiffelovy věže zabil německého turistu a dva další lidi zranil.

Policii byl známý jako radikální islamista s psychickými obtížemi. Za přípravu jiného útoku byl v roce 2016 odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky. Dříve byl rovněž v péči psychiatrů.

„Bylo to jasné selhání psychiatrů. Lékaři několikrát konstatovali, že je na tom lépe,“ řekl Darmanin v ranním vysílání televize BFMTV.

Radikál měl mít podle ministra nařízen psychiatrický dohled, který by umožnil předejít útoku.

Francouzské úřady podle AFP v říjnu oslovila matka podezřelého, která měla obavy z chování svého syna. Policie muže, který při útoku podle Darmanina volal Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký), zadržela za pomoci taseru. V nahrávce zveřejněné na sociálních sítích přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát.

V souvislosti s útokem radikálního hnutí Hamás na Izrael si zřídil účet na síti X, na němž publikoval řadu příspěvků o Hamásu a o umírání Palestinců v důsledku odvetné akce Izraele v Pásmu Gazy.

„Zřízení tohoto účtu na síti X začátkem října stejně jako obavy jeho matky mohly naznačovat čin připravovaný několik týdnů,“ řekl AFP nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

Případ začala vyšetřovat také německá federální prokuratura.v Karlsruhe věnující se teroristickým činům, sdělil AFP mluvčí úřadu. Vyšetřování bude probíhat paralelně s francouzským.

Autoři: ,