Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Řidiče zbili a jídlo rozkradli. Konvoje s pomocí pro Palestince se zastavily

Rafáh. Distribuce jídla mezi palestinské uprchlíky (9. ledna 2024) foto: AP

Světový potravinový program (WFP) pozastavil dodávky jídla na sever Pásma Gazy, protože nebyly bezpečné. Hladovějící Palestinci se zbraněmi napadli konvoje, rozkradli je a řidiče zbili. Zásoby potravin od této agentury OSN do oblasti proudily teprve od neděle, předtím byly tři týdny pozastavené kvůli chaosu spojenému s boji mezi izraelskou armádou a teroristy.
  19:34

„Rozhodnutí pozastavit dodávky do severní části Pásma Gazy nebylo přijato lehce, protože víme, že to znamená další zhoršení situace a riziko, že další lidé zemřou hlady. WFP je hluboce odhodlán se urychleně dostat k zoufalým lidem v celém Pásmu Gazy, ale musí být zajištěna bezpečnost a ochrana pro dodávky kritické potravinové pomoci i pro lidi, kteří ji přijímají,“ uvedl WFP.

Program chtěl do Pásma Gazy vozit deset nákladních aut potravin sedm dní v kuse, aby snížil akutní hlad a humanitární krizi. Nedělní konvoj pomoci po překročení hranic obklopil dav „hladových a zoufalých lidí“, kteří se pokoušeli vyšplhat na auto. Při vjezdu do města Gaza na auto s pomocí stříleli, přesto se část potravin podařilo rozdělit.

Pondělní konvoj čelil „naprostému chaosu a násilí kvůli kolapsu civilního pořádku“. Mezi Chán Júnisem na jihu a městem Dajr al-Balah ve středu Pásma Gazy bylo několik nákladních aut vyrabováno a jednoho řidiče zbili. Zbytky mouky byly v napjaté atmosféře rozdány v Gaze.

Izrael ve válce

Po teroristickém útoku hnutí Hamás v izraelském pohraničí ze 7. října, kdy palestinští radikálové zavraždili přes 1 200 lidí a další dvě stovky unesli, zahájila izraelská armáda ofenzivu do Pásma Gazy s cílem Hamás zničit. Při této operaci podle palestinských úřadů, které jsou pod kontrolou Hamásu, zemřelo přes 29 tisíc lidí. V oblasti navzdory bojům zůstává více než milion lidí, kteří se tísní na jihu u přechodu v Rafáhu, nemají kam utéct a trpí hlady.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!