Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zelenskyj v Litvě poděkoval Pavlovi za českou muniční iniciativu pro Ukrajinu

Svět

  13:36aktualizováno  15:47
Český prezident Petr Pavel se ve Vilniusu sešel se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který mimo jiné poděkoval České republice za iniciativu na zajištění munice pro napadenou zemi ve státech mimo Evropskou unii. Oba prezidenti se v Litvě zúčastní summitu iniciativy Trojmoří.

Návrh zakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu v zemích mimo EU předložil český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích pro Ukrajince 800 tisíc granátů – půl milionu kusů ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů 122 milimetrů.

„Jednali jsme o obranné podpoře Ukrajiny, posílení spolupráce v obranném průmyslu, o naší integraci do EU a NATO a o uzavření dvoustranné bezpečnostní dohody,“ napsal Zelenskyj na sociálních sítích X a Telegram, kde své příspěvky doprovodil videem ze setkání. Poděkoval přitom Česku za vytrvalou podporu Ukrajiny. Zelenskyj Pavla informoval též o situaci na bojišti, o ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a také o potřebách své země v oblasti energetických zařízení.

Na síti X Pavel uvedl, že Zelenského ujistil o české pokračující podpoře Ukrajiny všemi možnými prostředky. „Tedy nejen dodávkami munice ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i plánováním poválečné obnovy a podporou země na cestě do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO),“ poznamenal český prezident.

Bruselský web Politico počátkem února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice. K iniciativě se dosud připojila zhruba dvacítka zemí.

Pavel se Zelenským se naposled sešli právě na okraj bezpečnostní konference v Mnichově v polovině února. Ukrajinský prezident tehdy poděkoval českému protějšku za pomoc, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině v její obraně před ruskou invazí, která trvá už déle než dva roky. Pavel ujistil, že Česko bude zemi nadále podporovat.

Trojmoří je iniciativou sdružující 13 států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Patří do ní Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko, které uskupení rozšířilo teprve loni. Jejím cílem je spolupráce v různých oblastech a propojení regionu v severo-jižním směru.

Podle Pražského hradu iniciativa v souvislosti s ruskou agresí deklaruje jednoznačnou a všestrannou podporu Ukrajině a Moldavsku a zasazuje se o aktivní roli při obnově Ukrajině. Naposled se summit Trojmoří uskutečnil loni v září v Bukurešti. Kromě přijetí Řecka se tehdy také k iniciativě přidružily Moldavsko a Ukrajina.

Autoři: ,