Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Vyhlídkový let nad planinou Nazca skončil tragicky. Zemřelo sedm lidí

Svět

  22:50
Sedm lidí v pátek zemřelo na jihu Peru po pádu letadla, které dělalo vyhlídkové lety pro turisty nad obrazcemi na planině Nazca. Informovala o tom agentura AP. V letadle bylo pět turistů, pilot a kopilot. Podle místního deníku La República byli tři turisté z Nizozemska a dva z Chile.

Letoun společnosti Aero Santos se zřítil krátce po startu z letiště ve městě Nazca a po pádu začal okamžitě hořet. Nehoda Cessny 207 se stala po poledni místního času a její příčina zatím není jasná.

Na planině Nazca se nachází přes tři sta obrazců, takzvaných geoglyfů či jejich pozůstatků, na rozloze zhruba 520 kilometrů čtvereční. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší výšky. Zobrazují ptáky, opice či hady. 

Před několika lety vědci díky moderním technologií odhalili, že na pláni byl zobrazen například i dvouhlavý had požírající dva lidi, ryba, kočka, lama či lidská postava s hranatou hlavou a holí v ruce.

Smysl asi dva tisíce let starých obrazců na planině Nazca, zapsaných od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, zůstává záhadou. Podle některých teorií sloužily k náboženským rituálům jako způsob komunikace s bohy, někteří vědci tvrdí, že šlo astronomický kalendář. Někteří míní, že šlo o zavlažovací systém, podle jiných jde o výtvor mimozemské civilizace.

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...