Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň foto:  Petr Topič, MAFRA

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují podezření, že poslanec dostával platby z Ruska. Jedná se o nahrávky, ve kterých si stěžuje, že část peněz dostal v 200eurových bankovkách, kterých se bude těžko zbavovat. Mnoho obchodů je totiž kvůli bezpečnosti nepřijímá.
  16:56

Krátce před Velikonocemi oznámila česká vláda odhalení rozsáhlé ruské operace, která šířila prokremelskou propagandu a dezinformace prostřednictvím portálu Hlas Evropy. Síť byla využívána k poskytování peněz proruským politikům. Hovořilo se o částce přesahující půl milionu eur (téměř 13 milionů korun).

Operaci řídil podle zjištění Bezpečnostní informační služby (BIS) Arťom Marčevskij, důvěrník proruského expolitika a přítele Vladimira Putina Viktora Medvedčuka.

Z přijetí peněz je podezřelý německý poslanec strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň, dvojka na kandidátce do evropských voleb.

Podle úřadů jde o 20 tisíc eur, v přepočtu kolem půl milionu Kč. Bystroň to popírá. Podle serveru SPIEGEL.de však existují další potvrzující důkazy.

Podle serveru existují zvukové záznamy, na kterých si Bystroň stěžuje Marčevskému, že by penězi nemohl zaplatit na žádné čerpací stanici ani v obchodě. Server uvedl, že mu informaci potvrdilo několik lidí z kruhů zpravodajských služeb, kteří se na případu podílejí.

Evropské bezpečnostní orgány jsou přesvědčeny, že Bystroň obdržel část peněz v 200eurových bankovkách. Mnoho obchodů a čerpacích stanic v Německu platby v této výši platby v hotovosti kvůli bezpečnosti neumožňuje.

Na dotaz serveru SPIEGEL.de Bystroň napsal: „Nesmíte věřit všemu, co dostanete z Prahy, abyste to mohli hned zveřejnit během volební kampaně.“ „Odesílatel informací není důvěryhodný, jedná se o kampaň organizovanou NATO s cílem zdiskreditovat strany, které se zasazují o mír a bojují proti pokračování války na Ukrajině,“ napsal Bystroň.

Šustí penězi a počítá je

O existenci usvědčujících zvukových nahrávek informoval SPIEGEL.de a Deník N poprvé na začátku dubna. Podle SPIEGEL.de byly loňské Bystroňovy schůzky s Marčevským údajně zaznamenány na video.

Podle několika lidí obeznámených s případem je na nahrávkách vidět, jak Bystroň přijímá od Marčevského malé balíčky. V analytických dokumentech se hovoří o „neidentifikovatelném předmětu“. Další zvukové záznamy prý naznačují, že balíčky obsahovaly peníze.

Deník N, politický pořad ARD „Kontraste“ a „Die Zeit“ v pátek společně informovaly o dvou zvukových nahrávkách, na nichž je Bystroň zřejmě slyšet. Podle zprávy bylo několik záznamů přehráno poslancům pražského parlamentu, kteří jsou odpovědní za kontrolu zpravodajských služeb. Jeden z poslanců, který je s nahrávkami obeznámen, uvedl: „Bystroň na nahrávce šustí penězi a počítá je.“

Marčevskij řekl deníku Die Zeit, že měl s Bystroněm přátelský vztah, ale o penězích spolu nemluvili, ani si je nepředávali. Hovořil o nepodložených obviněních. Mnichovské generální státní zastupitelství nyní zahájilo proti Bystroňovi předběžné vyšetřování kvůli možnému uplácení volených úředníků.

Autor: