Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Premiér Fiala přiletěl z Keni do Ghany. Nehostinné Nigérii se vyhnul

Premiér Petr Fiala se při pracovní cestě po Africe setkal v Nairobi s prezidentem Keni Williamem Rutem. (7. listopadu 2023) foto: ČTK

Český premiér Petr Fiala ve středu zahájil návštěvu Ghany, která je třetí zastávkou na jeho cestě po subsaharské Africe. Do ghanského hlavního města Akkry vyrazil dopoledne z keňské metropole Nairobi. Původně měl Fiala strávit středu v Nigérii. Abuja ale v pondělí na poslední chvíli oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra.
  18:11aktualizováno  18:13

Hlavní část premiérova programu v Ghaně je plánována na čtvrtek, kdy Fialu přijme ghanský viceprezident Mahamudu Bawumia. Premiér také zahájí česko-ghanské podnikatelské fórum a měl by se setkat se členy mise MEDEVAC.

Už po středečním večerním příletu do Akkry se premiér zúčastní recepce pořádané českým velvyslanectvím u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, v plánu je také setkání s ghanským viceprezidentem.

Ghanu vnímá Česko jako „pilíř stability v turbulentním regionu“, uvedl úřad vlády. Česká vláda se společně s českými firmami podle něj zasazuje o ekonomický a bezpečnostní rozvoj země.

Za perspektivní pro české firmy považuje kabinet především dodávky zdravotní techniky, těžební průmysl či výstavbu ghanské energetické sítě.

Ghana bude předposlední zastávkou premiéra na jeho týdenní pracovní cestě po subsaharské Africe, během níž už navštívil Etiopii a Keňu. Z Akkry premiér ve čtvrtek večer odletí do Abidžanu v Pobřeží slonoviny.

6. listopadu 2023

Autoři: ,