Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Udržitelný rozvoj světa je v nesnázích, i kvůli Rusku, řekl Pavel v OSN

Svět

  17:27aktualizováno  19:17
Program prezidenta Petra Pavla ve Spojených státech odstartoval projevem na summitu OSN o cílech udržitelného rozvoje. „Bohužel, cesta k jejich naplnění je ve velkých nesnázích. Po pandemii covidu-19 momentálně čelíme katastrofálním následkům ruské agresivní války na Ukrajině,“ prohlásil prezident.

Sérii vystoupení světových lídrů předcházelo jímavé vystoupení senegalského hudebníka Baaby Maala. Pak se slova postupně ujali představitelé Kuby, Botswany či Palau. Pavel přišel na řadu jako sedmý. A těm státníkům, pro něž je válka na Ukrajině možná vzdálená a nepříliš důležitá, připomněl její význam.

„Tato válka způsobuje nejen obrovské lidské utrpení, ale také rozsáhlou potravinovou a energetickou krizi. Ruská agrese proti Ukrajině má přímý dopad na plnění cílů udržitelného rozvoje, a to nejen v nejvíce postižených oblastech, ale i v celosvětovém měřítku,“ řekl Pavel ve svém projevu.

„Musíme naléhavě poukázat na vazbu mezi mírem, bezpečností, rozvojem, klimatem, životním prostředím a lidskými právy, a také klást větší důraz na mír, spravedlnost a silné instituce. Nikdo nesmí být ponechán stranou,“ dodal.

Pavel o válce na Ukrajině hovořil i a předsedou Valného shromáždění Dennisem Francisem. Při té příležitosti odsoudil ruskou agresi a pošlapávání Charty OSN.

Prezident přednesl také projev za skupinu takzvaných Pathfinders - 46 zemí a dalších organizací (SDG 16+), jejichž cílem je dosáhnout cílů udržitelného rozvoje v oblasti míru, spravedlnosti a inkluze. Do skupiny kromě Česka patří také Slovensko, Německo či Velká Británie. Ale také Středoafrická republika, Sierra Leone nebo Somálsko.

Česká hlava státu se vyjádřila i ke klimatickým závazkům. „Česko si je plně vědomo své globální zodpovědnosti. Zavazujeme se přispět částku čtyř milionů dolarů (92 milionů korun) do Zeleného klimatického fondu v období let 2024 až 2027,“ řekl Pavel.

Summit Sustainable Development Goals (SDG) se koná v rámci Valného shromáždění každé čtyři roky. Letos to je ve chvíli, kdy se nachází přesně uprostřed svého fungování program Agenda 2030. Ten si v roce 2015 státy OSN vytyčily, aby dosáhly zlepšení v 17 oblastech - mimo jiné jde o vymýcení chudoby, dosažení rovnosti pohlaví či větší využívání čisté energie. Desetistránková deklarace, kterou státy odsouhlasily, konstatuje, že ke kýženému zlepšení v mnoha oblastech zatím nedošlo, ba naopak, v některých došlo ke zhoršení. Česko nicméně v posledním hodnocení bylo v plnění stanovených cílů osmé na světě.

„Zářijový summit SDG musí být okamžikem jednoty, který zajistí nový impuls a zrychlené akce k dosažení cílů,“ apeloval proto generální tajemník OSN António Guterres. Jak ale bývá v OSN zvykem, o mnoho více než obecná konstatování dokument nepřináší.

Skupina odborníků před summitem zveřejnila v časopise Science analýzu, podle které se zatím cíle udržitelného rozvoje z většiny nepodařilo přetavit v realitu. Zároveň vyzvala, aby zejména bohaté státy projevily větší solidaritu a aby si tváří v tvář hrozící klimatické krizi stanovily ambicióznější úkoly.

Pavel měl dále v pondělí na programu několik bilaterálních jednání: s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem či gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim. V dalších dnech má promluvit na plénu Valného shromáždění a při otevřené debatě na zasedání Rady bezpečnosti OSN k Ukrajině. Svou cestu do USA zakončí v pátek návštěvou prohlídkou závodu české zbrojařské skupiny Colt CZ Group v Hartfordu v Connecticutu.