Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Naděje pro Dlabajovou. Německý europoslanec Pieper na vlivný post nenastoupí

Německý europoslanec Markus Pieper (3. února 2024) foto: Profimedia.cz

Německý europoslanec Markus Pieper rezignoval několik hodin před svým nástupem na vlivný post zmocněnce pro malé a střední podniky. Piepera vybrala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Její volba ale vzbudila kontroverze, při výběru uchazečů o tuto funkci byla totiž nejlépe hodnocena česká europoslankyně Martina Dlabajová. Ta dnes sdělila, že se ke kauze nebude vyjadřovat.
  7:33aktualizováno  12:10

Ursula von der Leyenová si na vlivný post vybrala Piepera, který je stejně jako ona členem německých křesťanských demokratů (CDU). Poslanci Evropského parlamentu, kolegové z Evropské komise nebo organizace Transparency International šéfku EK podezírají, že svého spolustraníka při výběru zvýhodnila a žádají vysvětlení.

Evropská sekce Transparency International dnes v prohlášení zaslaném médiím Pieperovu rezignaci uvítala jako správný krok, ačkoliv tak podle organizace učinil „bez viditelných výčitek svědomí“. „Vadný proces výběru kandidáta dal přednost muži z politické strany (von der Leyenové), který prokázal nižší kvalifikace podle všech tří náborových principů Komise,“ uvádí Transparency International, podle níž proces „budí vážná podezření týkající se politického bratříčkování“.

Česká poslankyně nyní aktuální vývoj v kauze nechce komentovat. Stále čeká, jak dopadne její stížnost, kterou před několika týdny zaslala Generálnímu ředitelství Evropské komise pro lidské zdroje a bezpečnost. „Dosud jsem nedostala žádnou reakci. Nemám k této situaci v tento moment co dalšího dodat, čekám na vyřízení mé oficiální stížnosti,“ sdělila Dlabajová již před několika dny ČTK. Ve své stížnosti se mimo jiné ptá, zda komise svůj výběr založila na hodnocení kvalifikace kandidátů a zda zohlednila politiku rovných příležitostí, k níž se hlásí. Rovněž se ptá, jaké další faktory unijní exekutiva při rozhodování o jmenování zmocněnce pro malé a střední podniky brala v potaz.

Mluvčí von der Leyenové po oznámení Pieperovy rezignace uvedl, že „předsedkyně respektuje a lituje rozhodnutí Markuse Piepera nenastoupit do funkce komisaře pro malé a střední podniky 16. dubna, jak bylo plánováno“.

Dlabajová se podle médií při konkurzu ukázala být nejlepší kandidátkou. Na základě těchto doporučení a následných pohovorů ji na funkci navrhl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Europoslanec Pieper skončil až třetí za Švédkou Annou Stellingerovou, přesto si von der Leyenová vybrala právě jeho. Kritici označili postup za mocenskou hru von der Leyenové s cílem zajistit si německou podporu při volbě nové šéfky komise.

Kauza se řešila i minulý týden v Evropském parlamentu. Poslanci tehdy vyzvali Evropskou komisi, aby jmenování Piepera na post zmocněnce pro malé a střední podniky zrušila. Vadilo jim právě podezření, že ho šéfka unijní exekutivy zvýhodnila.

Mluvčí von der Leyenové po oznámení Pieperovy rezignace uvedl, že „předsedkyně respektuje a lituje rozhodnutí Markuse Piepera nenastoupit do funkce komisaře pro malé a střední podniky 16. dubna, jak bylo plánováno.“

Podle agentury DPA se nyní uskuteční nové výběrové řízení, které však začne až po volbách do Evropského parlamentu, které se konají 6. až 9. června.

Von der Leyenová je kandidátkou Evropské lidové strany (EPP) na opětovné zvolení do čela Evropské komise.

Autoři: ,