Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Piráti unesli další nákladní loď

Svět

  14:10
NAIROBI - K dalšímu únosu lodi došlo dnes v Adenském zálivu. Somálští piráti mají tentokráte na svědomí jemenskou nákladní loď Adina. Jemenské bezpečnostní zdroje uvedly, že piráti za propuštění lodě požadují dva miliony dolarů a že jsou v kontaktu s jemenskými úřady.

I v Adenském zálivu působí jemenská pobřežní hlídka, která má za úkol odhalovat pirátské lodě. Přesto došlo k dalšímu únosu nákladní lodě. foto: AFP

"Byli jsme informováni, že byla unesena loď Adina," řekl o jemenském plavidle Mwangura. Podle jemenského ministerstva obrany byla loď unesena zhruba před týdnem. Na palubě plavidla, které mělo 20. listopadu s pěti sty tunami oceli zakotvit u jemenského ostrova Sokotra, je posádka tří Somálců, dvou Jemenců a dvou Panamců.

Unesená posádka si mohla zatelefonovat domů
Od začátku roku unesli somálští piráti kolem 40 mezinárodních lodí, což jim přineslo desítky milionů dolarů výkupného. Dosud největší kořist získali piráti v polovině listopadu, kdy unesli saúdskoarabský ropný tanker Sirius Star s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů a 25člennou posádkou.

Jeden z pirátů na lodi, který si říká Daybad, v pondělí stanici BBC řekl, že únosci zatím s majiteli tankeru o výkupném nevyjednávali. To vyvrací dřívější zprávy agentur, podle kterých piráti za ni požadují výkupné 25 milionů dolarů, podle některých zdrojů 15 milionů dolarů. Podle Daybada jsou s piráty v kontaktu jen takzvaní "prostředníci", kterým se nedá důvěřovat.

Daybad uvedl, že až začnou piráti s majiteli tankeru vyjednávat, řeknou si o "běžnou výši výkupného". Požadavky pirátů blíže neupřesnil. Prostřednictvím Daybada hovořil s BBC také polský kapitán unesené lodě. Uvedl, že posádka je v pořádku a "nemá důvod si stěžovat". Piráti členům posádky prý umožnili zatelefonovat svým rodinám.

V souvislosti s bojem proti pirátům požaduje Mezinárodní asociace nezávislých majitelů tankerů po mezinárodním společenství vojenskou blokádu somálského pobřeží, která by mohla počítat i s leteckou pomocí. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer myšlenku blokády odmítl, Severoatlantická aliance nicméně uvažuje o dlouhodobějším nasazení v boji proti pirátům.

Trasy nákladních plavidel u somálských břehů monitorují plavidla NATO, americké námořnictvo, lodě Indie, Jižní Koreje, Ruska, Francie, Španělska a Dánska.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!