Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA obvinily Inda z plánu vraždy separatisty. Muž čeká, až ho vydají Češi

Sikhové ve Spojených státech amerických (ilustrační snímek) foto: Profimedia.cz

Spojené státy obvinily indického občana ze spiknutí s cílem zavraždit vůdce sikhských separatistů. Newyorská prokuratura ve středečním prohlášení uvedla, že obviněného Nikhila Guptu letos v červnu zadržely české úřady a čeká se na jeho vydání. Gupta na chystaném atentátu spolupracoval s nejmenovaným indickým vládním úředníkem, napsala agentura AP s odkazem na americké představitele.
  21:25

„Plánoval z Indie spiknutí, v rámci kterého měl být přímo v New Yorku zavražděn americký občan indického původu, který se veřejně zasazoval o utvoření svrchovaného státu Sikhů,“ uvedl manhattanský federální prokurátor Damian Williams. České úřady podle něj Guptu zadržely na základě dvojstranné smlouvy 30. června.

Americká prokuratura neupřesnila, kdo byl cílem atentátu, z jehož plánování je Gupta obviněn.

Američané tvrdí, že Gupta spolupracoval s indickým vládním zaměstnancem, který měl na starosti bezpečnostní a zpravodajské služby. Indické velvyslanectví ve Washingtonu ani indická diplomacie na žádost o komentář dosud nereagovaly.

Nejmenovaný indický úředník podle amerických úřadů Guptu najal v květnu 2023, aby atentát na sikhského představitele zorganizoval. Gupta následně při hledání nájemného vraha požádal o pomoc osobu z podsvětí, která ale spolupracovala s americkým protidrogovým úřadem DEA, popsala prokuratura. Tento člověk pak Guptovi poskytl kontakt na „zabijáka“, což byl ovšem ve skutečnosti agent DEA.

Nejmenovaný představitel administrativy amerického prezidenta Joea Bidena minulý týden uvedl, že se americkým úřadům podařilo zmařit spiknutí s cílem zabít sikhského předáka Gurpatwanta Singha Pannuna, americko-kanadského občana. Washington se podle tohoto anonymního zdroje zároveň obává, že se na spiknutí podílela i indická vláda.

O spiknutí se Bílý dům dozvěděl koncem července, napsala agentura AP. Biden záležitost probral v září i přímo s indickým premiérem Naréndrou Módím na summitu skupiny G20 v Dillí a pověřil šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williama Burnse, aby odcestoval do Indie a probral incident se svým tamním protějškem. Do Indie se na podzim vypravila i šéfka výzvědných složek USA Avril Hainesová.

Indii z napojení na atentát proti Sikhovi v září obvinila také Kanada. Oznámila to poté, co byl letos v červnu před sikhským chrámem na předměstí Vancouveru zastřelen kanadský občan a zastánce samostatného státu Sikhů v Indii Hardeep Singa Nijjar. Indická vláda ho v roce 2020 označila za teroristu, neboť podporoval vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu v oblasti indického Paňdžábu.

Autoři: ,