Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Počet žadatelů o azyl v EU roste, loni jich bylo nejvíc od migrační krize

Žadatelé o azyl v EU v Belgii (19. října 2023) foto: Profimedia.cz

Počet žadatelů o azyl v zemích EU se v loňském roce meziročně zvýšil na 1,14 milionu, tedy o 18 procent, což je nejvíce od migrační krize z let 2015-2016. S odvoláním na analýzu Agentury Evropské unie pro otázky azylu (EUAA) o tom píše agentura Reuters. Nové údaje tak mohou posílit ostré debaty o migraci před volbami v řadě evropských zemí, a také před červnovými volbami do Evropského parlamentu.
  8:12

Nejvíce zastoupeni mezi žadateli o azyl v EU jsou podle EUAA nadále Syřané a Afghánci. Zatímco loni počet syrských žadatelů meziročně stoupl o 38 procent, počet afghánských žadatelů ve srovnání s rokem 2022 klesl o 11 procent.

Třetí nejpočetnější skupinou mezi žadateli o azyl jsou nově občané Turecka, kteří loni podali o 82 procent více žádostí než předloni.

Počet Palestinců, kteří požádali o azyl, se v důsledku války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamásem, která začala po útoku palestinských ozbrojenců na Izrael 7. října, zvýšil na rekordních téměř 12 tisíc.

Zpráva uvádí, že je obtížné správně zaznamenat jejich počet, protože většina členských zemí EU Palestinu jako stát neuznává. Nejvyhledávanější zemí mezi žadateli o azyl bylo podle EUAA loni nadále Německo.

Na konci roku 2023 přibližně 4,4 milionu uprchlíků z Ukrajiny požívalo dočasné ochrany v EU, Norsku a Švýcarsku. „Česká republika hostila nejvíce příjemců v přepočtu na obyvatele, následovalo Bulharsko, Estonsko, Litva a Polsko,“ uvádí EUAA.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč