Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Invaze? Nemáte důkaz. Satelitní snímky jsou počítačové hry, smetl Lavrov obvinění

Vladimír Putin

  12:13aktualizováno  13:57
MOSKVA - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v pátek opět odmítl obvinění Západu a Kyjeva, že na východě Ukrajiny bojují ruští vojáci. Nařčení prý neprovázejí žádné důkazy. Satelitní snímky, které podle NATO potvrzují vpád ruských vojsk, ruský ministr odmítl jako "počítačové hry". Vladimir Putin mezitím nařkl ukrajinskou armádu, že si počíná jako fašistická vojska za druhé světové války.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: Reuters

Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena se ruští vojáci a technika na východě a jihovýchodě Ukrajiny přímo účastní vojenských operací. "Navzdory prázdnému popírání z Moskvy je nyní jasné, že ruští vojáci a vybavení nezákonně překročili hranice do východní a jihovýchodní Ukrajiny," prohlásil Rasmussen po pátečním jednání velvyslanců členských zemí aliance se zástupci Ukrajiny. NATO už ve čtvrtek zveřejnilo satelitní snímky, které podle aliance přímé ruské zapojení do bojů na východě země dokládají.

Satelitní snímky dokládající výskyt ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny.
Satelitní snímky dokládající výskyt ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny.

Satelitní snímky dokládající výskyt ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny.

Pokračující ruské pohrdání vlastními mezinárodními závazky NATO podle Rasmussena co nejsilněji odsuzuje. Jedná se podle něj o nebezpečný vzorec, kdy je Ukrajina jako samostatný stát destabilizována po mnoho měsíců. NATO v pátek Ruskou federaci vyzvalo, aby ukončila své ilegální akce, zastavila podporu separatistickým uskupením na východě Ukrajiny a přijala "okamžité a ověřitelné" kroky k uklidnění nynější hluboké krize.

Kde jsou fakta? kontruje Lavrov

"Obvinění na naši adresu neznějí poprvé. Prakticky od samého začátku krize nás obviňují, že jsme vše zavinili. Ale ani jedinkrát nepředložili fakta," prohlásil však šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na páteční tiskové konferenci. "Nepředvedli nám fakta ani ohledně 'invaze', ani v dalších věcech. Zdá se mi, že skrývání faktů je příznačný rys USA a řady evropských zemí ve vztahu vůči dění na Ukrajině," dodal.

Podle ruského ministra všechna obvinění "jsou na vodě" a nevyskytl se jediný důkaz o ruském vpádu, který by Západ či Kyjev položil na stůl. Lavrov současně vybídl západní partnery, aby se konečně věnovali seriózní analýze, jednáním a řešení ukrajinského konfliktu.

ČTĚTE TAKÉ:

Západ prý při konfliktech všude jinde na světě vyzývá k příměří a k usmíření, s výjimkou Sýrie, kde se dožaduje násilného svržení režimu, a Ukrajiny, kde naopak vyžaduje od režimu, aby opozici násilím zničil.

Putin: Fašisté a katastrofa

Vladimir Putin v pátek přirovnal postup ukrajinské armády k "úderům fašistů" za druhé světové války. "Jakkoli je to smutné, připomíná mi to události z druhé světové války, kdy německá fašistická vojska obléhala naše města, třeba Leningrad, a cíleně střílela jejich obyvatele. Vidíte, k čemu jsme dospěli? Je to katastrofa," řekl o ostřelování obklíčených povstaleckých bašt, Doněcka a Luhanska, Putin.

S ohledem na tuto situaci má prý ruský prezident "plné pochopení" pro to, že povstalecké milice se nyní snaží "vojenskou a humanitární operací od svých měst co nejdále odehnat děla a raketomety ukrajinské armády, aby nemohly zabíjet lidi". Ukrajinští vládní vojáci podle něj úmyslně pálí do obytných čtvrtí, aby je zničili a potlačili vůli k odporu.

Putin také uvedl, že mu ukrajinský prezident Petro Porošenko v Minsku slíbil propustit ruské výsadkáře zajaté tento týden na Ukrajině. Je to prý jen technická otázka. "Ruští vojáci budou předáni Rusku stejně, jako jsme dosud předávali vojáky ukrajinské armády," řekl a připomněl případy, kdy do Ruska přešlo najednou až 450 Ukrajinců. A sám "vážně věří, že (ruští výsadkáři) zabloudili, protože hranice není vyznačená".

"Pokud Kyjev a jeho protektoři budou pokračovat v této logice, k ničemu dobrému to nepovede. Tato logika počítá s tím, že (povstalecké) milice se buď vzdají na milost a nemilost, anebo válka bude pokračovat do vítězného konce a až pak budou následovat jednání," prohlásil.

Čerstvá obvinění ohledně údajného ruského vpádu podle Lavrova nepochybně souvisejí s úspěchy povstalců na bojišti. Ty však podle něj pramení z vědomí, že rebelové brání své domovy, rodiny, ženy a děti, čili "válčí za spravedlivou věc".

‚Rebelové mučí lidi‘

Lidsko-právní organizace Human Rights Watch (HRW) však Lavrovovo stanovisko nesdílí. V pátek uvedla, že povstalci zadržují civilisty a podrobují je mučení, ponižujícímu zacházení a nucené práci.  "Proruští povstalci se pravidelně dopouštějí hrůzných zločinů," uvedl ředitel HRW pro Evropu a střední Asii Hugh Williamson. "Máme pádné důvody k vážným obavám o bezpečnost a blaho každého, kde je zadržován povstaleckými silami na východní Ukrajině," dodal.

Organizace svou novou zprávu zveřejnila na základě dvacítky konkrétních případů, kdy se rebelové zmocnili civilistů. Pracovníci HRW rovněž mluvili s 12 lidmi, kteří popsali, jak je jejich věznitelé bili, kopali, bodali, způsobili jim tržné rány nebo je pálili cigaretami. Nejméně šest zadržených bylo použito jako rukojmí kvůli výkupnému nebo kvůli výměně za povstalce držené ukrajinskými úřady. Tři lidé, jejichž případy Human Rights Watch dokumentovala, zůstávají i nadále v zajetí v Doněcku.

Ponížení válečných zajatců v Doněcku:

Bývalí zadržení lidskoprávní organizaci řekli, že je zadržovali na několika místech v Doněcku, Slavjansku a Makijivce, mimo jiné v budovách původně patřících ukrajinské tajné službě SBU nebo v budovách místních zastupitelstev. Experti pracující pro HRW byli 17. srpna svědky toho, jak představitel Doněcké lidové republiky před úřadem SBÚ v Doněcku předčítal seznam 55 zadržených. Poslouchala ho velká skupina místních obyvatel, kteří doufali, že se něco dozví o svých zmizelých příbuzných. Obyvatelé Doněcku, který je pod kontrolou separatistů, uvedli, že podobné seznamy zadržovaných civilistů se předčítají každý večer.

PSALI JSME:

Organizace Human Rights Watch považuje rovněž za znepokojující informace o možných mimosoudních "popravách" a dalších úmrtích zadržovaných civilistů. Dostali se jí do rukou například tři rozsudky smrti nad civilisty, které vydal povstalecký válečný tribunál ve Slavjansku. U dvou osob byla již poznámka "popraven". Jak HRW dodává, zda byli tito lidé skutečně usmrceni, se nedalo nezávisle ověřit. Nicméně s podobnými nařízeními k "popravám" se setkalo přímo na místě i několik zahraničních reportérů.

Autoři: ,