Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za mír získala Evropská unie. To je snad vtip, míní Klaus

Svět

  10:29aktualizováno  11:43
OSLO - Nobelovu cenu za mír pro rok 2012 získala Evropská unie. V norské metropoli Oslu to oznámil norský Nobelův výbor, který Unii vyznamenal za šíření míru a demokracie v Evropě a za její dlouhodobou roli při sjednocování evropského kontinentu. Zatímco předseda Evropské komise Barroso cenu považuje za poctu pro všechny Evropany, Václav Klaus ji považuje za vtip.

Evropská unie (ilustrační foto) foto: Reuters

S předstihem o tom informovala norská televize NRK s odvoláním na několik "důvěryhodných" zdrojů.

Ocenění pro EU, které přichází 60 let po zrodu jejího předchůdce, Evropského sdružení uhlí a oceli (ESUO), je vnímáno jako morální podpora nynějšího společenství 27 států v době, kdy je jednota tohoto uskupení podrobena tvrdé zkoušce, hlavně kvůli dluhové krizi v eurozóně.

Cenu za mír dostane i šéfka barmské opozice

Rozhodnutí pětičlenného výboru, v jehož čele stojí stávající generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland, bylo údajně tentokrát jednomyslné. "Bylo to jednomyslné rozhodnutí a nebylo příliš složité," řekl Jagland již dříve v rozhovoru pro norský deník Aftenposten. Jagland v témže interview sdělil, že ocenění může vyvolat jisté kontroverze. "Očekávám, že bude nějaká diskuse, doufáme, že bude," podotkl Jagland.

Loni cenu získaly tři ženy
V loňském roce dostala Nobelovu cenu za mír trojice žen, liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, její krajanka a mírová aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová.

Anketa

Jste pro Nobelovu cenu míru pro Evropskou unii?

Ano, sedmadvacítka si Nobelovku zaslouží 589
Ne, cenu měl dostat někdo jiný 1499
Nevím, je mi to jedno 84

Nobelova cena za mír je jediná z cen zřízených švédským vynálezcem a průmyslníkem Alfredem Nobelem, která není udělována ve Švédsku. Čerství laureáti si Nobelovy ceny převezmou v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince v hlavním městě Norska.

Čtěte také:

 

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...