Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jeden útočil na kibuc, další unesl ženu. Nové detaily o teroristech v UNRWA

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky pomáhá s dodávkami základních potravin a zdravotnického materiálu. foto: Profimedia.cz

Americký list The New York Times (NYT) v pondělí s odkazem na izraelský dokument poskytnutý americké vládě popsal podrobnosti týkající se zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), kteří dostali výpověď kvůli podílu na říjnovém útoku Hamásu na Izrael. Deset z dvanácti lidí podle těchto informací patřilo k palestinským teroristickým skupinám.
  15:29

Jeden ze zaměstnanců se loni 7. října podílel na útoku teroristického hnutí Hamás na kibuc Be’eri, kde přišlo o život 97 lidí, další byl zapojen do únosu ženy, jiný zase dodával munici. Informace jsou v dokumentu, který vládě Spojených států poskytl Izrael. Podrobně popisují izraelská obvinění vůči dvanácti zaměstnancům UNRWA.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí podle agentury Reuters patrně potvrdil, že Izrael rozeslal dokument svých zpravodajských služeb o zapojení zaměstnanců UNRWA do útoku. „Zjistili jsme, že třináct pracovníků UNRWA se skutečně přímo či nepřímo podílelo na masakru ze 7. října,“ řekl britské televizi TalkTV. Dodal, že ve školách UNRWA jsou žáci vedeni k „oslavování terorismu“.

Agentura Reuters uvedla, že také měla možnost do dokumentu nahlédnout. Podle ní je šest stran dlouhý a tvrdí se v něm, že zhruba 190 zaměstnanců UNRWA, včetně učitelů, pracovalo pro Hamás nebo Palestinský islámský džihád, přičemž uvádí jména jedenácti z nich spolu s fotografiemi. Palestinci viní Izrael z toho, že cíleně uvedl nepravdivé informace ve snaze tuto agenturu OSN zdiskreditovat.

Organizace spojených národů v pátek oznámila, že UNRWA propustila několik pracovníků poté, co se seznámila s obsahem obvinění. Podrobně se však k věci nevyjádřila. List NYT píše, že jeho novináři měli v neděli možnost do zmíněného dokumentu nahlédnout.

Obvinění zároveň přiměla řadu zemí, včetně USA, Velké Británie, Francie a Německa, pozastavit financování UNRWA, a to přestože se ve válkou zmítaném Pásmu Gazy humanitární situace nadále zhoršuje.

Česká republika UNRWA finančně nepodporuje. Podle Hamásem ovládaných úřadů v Pásmu Gazy a představitelů OSN od začátku války přišlo o život na 26 tisíc Palestinců a více než dva miliony dalších kvůli konfliktu musely opustit své domovy. Tyto informace však není možné nezávisle ověřit.

Při útoku na Izrael palestinští ozbrojenci zabili asi 1 200 lidí a přes 240 jich unesli do Pásma Gazy. Zhruba stovku propustili během dosud jediného příměří koncem listopadu.

Obvinění jsou věrohodná, míní v USA

Generální tajemník OSN António Guterres v neděli nad obviněními vyjádřil zděšení a poznamenal, že devět z dvanácti obviněných zaměstnanců bylo propuštěno. Zároveň požádal země, které pozastavily financování UNRWA, aby to přehodnotily. UNRWA je jedním z největších zaměstnavatelů v Pásmu Gazy, kde pro tuto agenturu pracuje 13 tisíc lidí, zejména Palestinců.

Z dvanácti obviněných jich podle UNRWA devět identifikovali a propustili z práce, další dva jsou po smrti. Deset lidí patřilo k Hamásu a jeden člověk k další militantní organizaci Islámský džihád.

Dva nejmenovaní západní představitelé potvrdili, že byli s obsahem dokumentu v minulých dnech seznámeni, ale dodali, že nemohli ověřit podrobnosti. Ačkoli Spojené státy zatím samy izraelská tvrzení nepotvrdily, američtí představitelé tvrdí, že je považují za dostatečně věrohodná, aby na jejich základě byla pozastavena pomoc.

NYT ověřil totožnost jednoho zaměstnance, vedoucího skladu, jehož profil na sociálních sítích jej uvádí jako zaměstnance UNRWA a na fotografiích má oblečení s označením OSN.

V izraelském dokumentu, který byl v pátek předložen americkým představitelům, jsou jména a pracovní pozice zaměstnanců UNRWA a obvinění proti nim. Izraelské zpravodajské služby podle těchto informací odhalily pohyb šesti z mužů v Izraeli 7. října na základě mobilních dat.

Další odposlouchávali při telefonátech provedených v Pásmu Gazy, v nichž podle dokumentu tito lidé hovořili o svém zapojení do útoku Hamásu. Tři z Palestinců obdrželi zprávy, které jim nařizovaly, aby se 7. října dostavili na shromaždiště, a jeden z nich měl podle dokumentu přinést granáty, které doma skladoval.

Sedm z obviněných údajně vyučovalo předměty jako arabština a matematika na školách UNRWA. Dva další byli také zaměstnáni ve školách. Zbývající tři byli v dokumentu popsáni jako úředník, sociální pracovník a vedoucí skladu.

Nejpodrobnější obvinění se týkala výchovného poradce z Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, který čelí nařčení, že se svým synem spolupracoval na únosu ženy z Izraele. Sociální pracovník z centrální části Pásma Gazy byl obviněn z podílu na převozu těla mrtvého izraelského vojáka do Pásma Gazy a také z distribuce munice a koordinace vozidel v den útoku.

UNRWA vznikla po konci první arabsko-izraelské války s úkolem zajišťovat palestinským uprchlíkům jídlo a další služby jako vzdělání a lékařskou péči. Oficiálně byla založena na konci roku 1949 Valným shromážděním OSN.

Vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 financování agentury zablokovala kvůli tomu, že podle ní jen prodlužuje problém kolem palestinských uprchlíků a je třeba její práci reformovat. Administrativa nynějšího prezidenta Joea Bidena později pomoc obnovila.

23. ledna 2024

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.