Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Polepšený“ Ortega se opět dostává k moci

Svět

  9:24
MANAGUA - Američané věřili, že již byl dávno odeslán na smetiště dějin. Levicový radikál Daniel Ortega, jedna z legendárních figur studené války, který v Nikaragui v 80. letech nastolil takzvanou sandinovskou revoluci, se ale opět vrací na výsluní.

Bývalý sandinistický vůdce Manuel Ortega (vlevo) opět kandiduje na prezidenta. foto: MIGUEL ALVAREZAFP

Podle průzkumů veřejného mínění dnes pár týdnů před prezidentskými volbami vede mezi všemi kandidáty. Nad svým hlavním rivalem Eduardem Montealegrem, bývalým bankéřem z Wall Street, má 15procentní náskok. První kolo voleb je naplánováno na 5. listopad.

Spojené státy se i po letech Ortegy obávají a již několikrát vyzvaly obyvatele Nikaraguy, aby revolucionáře nevolili, hovoří o něm jako „o zdiskreditovaném politikovi“. Jestliže se administrativa tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana obávala sílícího vlivu SSSR v tomto regionu, Bushova vláda varuje před šířícím se radikalismem a populismem venezuelského vůdce Huga Cháveze.

Ten Ortegu podporuje třeba i tím, že do měst, která ovládají sandinovci, posílá levnější ropu, a zlepšuje tak jejich pověst dobrých hospodářů. Mezi další velké přátele Ortegy patří i kubánský vůdce Fidel Castro. Ten vůdce sandinovců v roce 1994 údajně pozval na Kubu, aby se zde léčil z prodělaného infarktu.

Dnes 61letý Ortega se během právě probíhající kampaně snaží zbavit své pověsti radikálního marxisty. Červenočernou barvu své strany zaměnil za tmavě růžovou a žlutou, upouští od myšlenek na znárodňování půdy a továren, dokonce podal ruku svým bývalým nepřátelům. Do jeho volebního týmu totiž patří i Jaime Morales, který se v 80. letech v čele takzvaných Contras (podporovaných americkou CIA) snažil Ortegu násilně sesadit. Občanská válka stála 30 000 životů. „Diktatura je již dnes překonána, stejně jako válka z 80. let. Nyní jsem dospěl k poznání, že porozumění a smír mohou tuto zemi posunout dopředu,“ řekl Ortega pro agenturu Reuters.

Na adresu USA, které od jeho znovuzvolení (Ortega byl prezidentem v letech 1985 až 1990) odrazují, říká, že „vězí v časech studené války“. Ortega nemá odpůrce jen v americké vládě. Během kampaně pravicoví kandidáti připomínají násilnou minulost sandinovců a jejich socialistické ekonomické experimenty. Na veřejnost se po letech dostal i Ortegův sexuální skandál. Bývalý nikaragujský prezident měl pohlavně zneužívat jednu ze svých dcer. Obvinění ale kdysi smetl ze stolu soudce spřízněný právě s členy Sandinovské strany.

Je tedy otázkou, zda se Ortega ujme moci. Osudným se mu může stát druhé kolo, zřejmě se totiž proti němu spojí příznivci ostatních kandidátů. Mezi chudinou ale má, zdá se, Ortega silnou podporu a kampaň proti jeho zvolení ze strany USA mu v zemi, kde je irácká válka nepopulární, spíše pomůže.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!