Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Policie zadržela muže podezřelého z příprav loňského teroristického útoku ve Vídni

Policie po teroristickém útoku ve Vídni. foto: Radovan StoklasaReuters

Vídeň - Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku, při němž islámský radikál loni v listopadu zavraždil ve Vídni čtyři lidi. Informovaly o tom v sobotu deník Kronen Zeitung a agentura APA.
  21:08

Útočník ve Vídni nepoužil munici ze Slovenska, podezřelé osoby se ji tam ale snažily koupit

Kronen Zeitung napsal, že dotyčného zadrželi už v pátek ráno příslušníci speciální zásahové jednotky Cobra ve vídeňském bytě jeho rodičů. APA k tomu s odvoláním na dobře informované policejní zdroje dodala, že se jedná o 21letého Rakušana egyptského původu. Prokuratura předpokládá, že byl zapojený do přípravy útoku, nebo o tom přinejmenším věděl. Stíhá ho proto pro spojení s terorismem, poznamenala agentura.

Dvacetiletý Kujtim Fejzulai zavraždil 2. listopadu v centru Vídně čtyři lidi a přes dvě desítky osob zranil. Měl rakouské občanství a jeho rodiče pocházejí z albánské menšiny v Severní Makedonii. 

Střelba u synagogy ve Vídni.
Policie hlídá střed Vídně, kde došlo k útoku.

Policie ho při útoku zastřelila. V roce 2018 se Fejzulai pokusil dostat do Sýrie a připojit se tam k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Kvůli tomu byl odsouzen za terorismus. V prosinci 2019 byl ale podmínečně propuštěn s tím, že se zúčastní programu deradikalizace.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...