Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici se nesmí dostávat do rizika kvůli vyšetřování, tvrdí Merkelová. Jestli jde o Babiše, nechtěla komentovat

Svět

  13:28aktualizováno  14:23
Berlín - Politici musí mít podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) možnost kriticky vyšetřovat, aniž by se kvůli tomu dostali do rizika. Postoj šéfky německé vlády vyjádřil její mluvčí Steffen Seibert. Konkrétní případ předsedkyně rozpočtového výboru Evropského parlamentu Moniky Hohlmeierové, která se zabývá možným střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše a nyní čelí výhrůžkám, komentovat nechtěl.
Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová foto: Reuters

„Nemůžu ten případ - upřímně řečeno - pro nedostatek detailních informací hodnotit,“ poznamenal Seibert.

Šéf Evropského parlamentu chce Babišovy výroky řešit s předsedy dalších institucí EU

Obecně podle něj ale samozřejmě platí to, co Merkelová opakovaně řekla. „Vyjádřila se k tomu, že politici musí mít ze zásady možnost kdykoliv bez tlaku a bez výhrůžek dělat svoji práci, že musí mít možnost kriticky vyšetřovat, aniž by se tím dostali do nějakého rizika. To platí zcela zásadně,“ uvedl.

Babiš sedmapadesátiletou Hohlmeierovou, političku bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), opakovaně tvrdě kritizuje. Prohlásil o ní dokonce, že je pomatená.

Hohlmeierová nyní údajně ve zvýšené míře čelí výhrůžkám. Jednu z nich - zaslanou formou dopisu z Prahy - vyšetřuje bavorská policie, která v případu přijala preventivní opatření.

Česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) ve čtvrtek na twitteru a následně také na tiskové konferenci uvedla, že Babiš kvůli Hohlmeierové volal kancléřce Merkelové, po níž požadoval, aby si europoslankyni „zkrotila“. Vrecionová později doplnila, že informaci má od německého europoslance, který má k Merkelové blízko. Její slova označil premiér Babiš za lež a „fakt úlet“.

Mluvčí šéfky německé vlády Seibert v pátek odmítl uvést, zda byli v posledních dvou týdnech Merkelová a Babiš v telefonickém kontaktu.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...