Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sáhl mi pod stolem na stehno, píše dánská expremiérka o bývalé hlavě Francie v knize Blondýnčiny úvahy

Dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová na mimořádném summitu v Bruselu (23. dubna 2015) foto: AP

Bývalá dánská premiérka Helle Thorning-Schmidtová ve své nové knize napsala o nepříjemné situaci, která se jí před lety stala během večeře na francouzské ambasádě v Kodani. Při jídle ji prý tehdy sexuálně obtěžoval francouzský exprezident Valéry Giscard d’Estaing. Politička incident vylíčila podle svých slov proto, že se o těchto věcech musí mluvit, aby nesláblo hnutí MeToo.
  14:27

Thorning-Schmidtová píše, že Giscard d’Estaing, jenž stál v čele Francie mezi lety 1974 a 1981, se během večeře, jež se konala na začátku „nultých“ let, dotkl její nohy a hladil ji. V té době byla poslankyní Evropského parlamentu.

„Giscard d’Estaing seděl vedle mě a chytil mě za stehno pod stolem. Zeptala jsem se sama sebe, co se děje, změnila jsem místo a bylo po všem,“ popsala situaci v knize Blondinens betragtninger (Blondýnčiny úvahy), jež vyšla v pondělí.

Thorning-Schmidtová, premiérka Dánska v letech 2011 až 2015, vylíčila incident z důvodu, že podle ní slábne hnutí MeToo, jež na případy sexuálního obtěžování upozorňuje. Především však prý chtěla poukázat na to, že se nevhodné mužské chování týká všech žen a je potřeba o něm mluvit.

„Jsem si docela jistá, že je to něco, co udělal i předtím. V dnešní době by to bylo považováno za sexuální obtěžování. Tehdy to tak nebylo, situace mě velmi rozčílila,“ řekla dánské tiskové agentuře Ritzau.

„Nyní je správný čas promluvit, protože chci také vyzdvihnout vysoký počet žen, které mají špatné zkušenosti,“ řekla stanici DR.

Zemřel prezident Giscard d'Estaing, nedoceněný francouzský Kennedy

Giscard d’Estaing zemřel minulý rok v prosinci ve věku 94 let a i v pokročilém věku si udržoval pověst proutníka a sukničkáře. Kodaň navštívil v roce 2002 nebo 2003 jako předseda Konventu o budoucnosti Evropy, který vypracoval (později odmítnutou) ústavu EU.

Thorning-Schmidtová má zároveň zkušenosti s přitahováním mužů. Jejímu šarmu v roce 2013 na pohřbu Nelsona Mandely podlehl i tehdejší prezident USA Barack Obama.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat